تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

بهترین ایده ها برای پاگشای عروس

30 تیر ، 1401
تشریفات ثمین

بهترین ایده ها برای پاگشای عروس را می توانید در این مطلب از سایت تشریفات ثمین مطالعه کنید. کشور ما با تاریخچه ای غنی، فرهنگ ها و آداب و رسوم بسیار متنوعی را در دل خود قرار داده است. هر کدام از این فرهنگ ها مربوط به یک منطقه جغرافیایی و یا مناسبتی خاص است که در کنار هم هویت کشورمان را ایجاد می کنند. یکی از این سنت های فرهنگی که در هر قسمت  کشورمان به شکل های مختلفی وجود دارد، پاگشای عروس و داماد است. پاگشا گرچه به روش های مختلفی انجام می شود اما اصول واحدی دارد که در ادامه آن را معرفی می کنیم.
ایده پاگشای عروس

هدیه پاگشای عروس

پاگشای عروس چیست؟

بر اساس آنچه گفته شد، پاگشا یکی از سنت های ایرانیان در مورد ازدواج دختر و پسر است. پاگشا در حقیقت یک رسم ایرانی در بین خانواده هاست که برای آشنایی بیشتر عروس و داماد با خانواده های جدید برگزار می شود. پاگشا در منزل اقوام عروس و داماد انجام می شود و در آن معمولا هدیه نیز از طرف میزبان به عروس و داماد اهدا می شود.

روایت است که در گذشته برای قطع علاقه عروس به خانه پدری، 40 روز از بازگشت عروس به خانه پدر جلوگیری می شد. اما در روز چهلم خانواده عروس، او را در خانه خود پاگشا می کردند و مهمانان نیز هدیه ای به زوج جدید اهدا می کردند.

چند روز پس از آن نیز خانواده داماد پاگشای عروس و داماد را شروع می کردند و سپس میزبانی این مراسم به اقوام دورتر می رسید.اما امروز بنابرآنچه در شهرهای مختلف کشورمان رواج دارد، اقوام و افراد هر خانواده به شکل جداگانه از عروس و داماد در خانه ی خود دعوت به عمل می آورند و پس از پذیرایی از آنها هدایایی نیز اهدا می کنند.

پاگشای عروس چیست

مراسم پاگشای عروس

پاگشا برای عروس چه زمان انجام شود؟

یکی از ایده ها برای پاگشای عروس و داماد دعوت از آنها پس از مراسم عقد است. البته یک اختلاف نظر مهم وجود دارد. برخی معتقدند که پاگشا باید پس از برگزاری مراسم عروسی انجام شود در حالی که عده ای دیگر عقیده دارند پاگشا را می توان پس از عقد نیز انجام داد. افرادی که پس از عقد این مراسم را برگزار می کنند اعتقاد دارند که به دلیل طولانی بودن دوران عقد و لزوم آشنایی بیشتر بهتر است قبل از عروسی این مراسم را برپا شود.

به شکل کلی انتخاب زمان به عهده میزبان است اما بهتر است برگزاری مراسم پاگشا با هماهنگی پدر و مادر عروس و داماد باشد؛ چرا که خانواده عروس و داماد باید در درجه اول آنها را پاگشا کنند و سپس نوبت به سایر افراد فامیل می رسد.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

ایده برای محل پاگشای عروس

از گذشته تا به امروز رسم بر این بوده است که مراسم پاگشا در منزل میزبان برگزار شود. یک مجلس نسبتا جمع و جور با حضور هر دو زوج و با تهیه غذا در داخل خانه سنتی ترین نوع برگزاری این مراسم است که البته بسیاری از افراد بر روی آن پافشاری می کنند. اما مشکلی که امروز وجود دارد، کاهش متراژ خانه ها، وجود وسایل دست و پاگیر برای میزبانی از مهمانان و رنج و سختی برگزاری مراسم در خانه است. لذا بسته به شرایط برخی از افراد ترجیح می دهند که پاگشا را در بیرون از خانه و در مکان هایی مثل رستوران ها میزبانی کنند.

ایده در مورد دعوت افراد به مراسم پاگشای عروس

این موضوع به طور مستقیم بر فرهنگ رایج بر منطقه زندگی شما بستگی دارد. معمولا به همراه عروس و داماد، پدر و مادر آنها نیز به مراسم دعوت می شوند. برخی نیز تصمیم به دعوت از سایر افراد خانواده مثل خواهر و برادر داماد می گیرند. البته باید حتما توجه به بودجه خود تعریف شده برای مراسم را داشته باشید. یک ایده خوب برای پاگشا این است که یکی از افراد فامیل که عروس و داماد که دوستی و صمیمیت بیشتری با آنها دارند را نیز به مراسم دعوت کنید.

ایده پذیرایی برای پاگشای عروس

اگر شما نیز این سوال را دارید که میخوام عروس دعوت کنم چی درست کنم، باید بدانید معمولا برای پذیرایی از عروس و داماد در مجلس پاگشا، میوه و شیرینی به همراه یک وعده ناهار یا شام و لیست غذا برای پاگشای داماد و عروس  تدارک دیده می شود. البته در مراسم سنتی معمولا از صبحانه تا شام را عروس و داماد مهمان صاحب خانه می شدند. امروزه اما معمولا تنها یک وعده غذایی شام یا ناهار برای پاگشای عروس و حتی کیک پاگشای عروس در نظر گرفته می شود. شما می توانید علاوه بر پذیرایی با میوه و شیرینی، یک یا دو نوع غذا را نیز و دسر برای پاگشای عروس تدارک ببنید. در کنار آنها می توانید دسر و مخلفات دیگر را نیز قرار دهید.

ایده پذیرایی برای پاگشای عروس

پذیرایی برای مراسم پاگشا عروس

ایده لباس برای پاگشای عروس

چی بپوشیم؟ این سوال در درجه اول قطعا برای عروس خانم پیش می آید و احتمالا بعد نوبت به میزبانان می رسد. میزبانان بهتر است از لباس های مجلسی ساده خود استفاده کنند. این مراسم به اندازه خرید لباس جدید اهمیت زیادی ندارد پس سعی کنید از همان لباس ای موجود استفاده کنید. اما عروس می تواند کت و شلوار، کت و دامن، تونیک و ساپورت، کت و سارافون، شومیز و شلوار و... را به عنوان گزینه های پوشش خود در مراسم انتخاب کند. زیور آلات و آرایش برای این مراسم بهتر است سنگین باشد.

ایده هدیه برای پاگشای عروس

هدیه به سلیقه و نظر و همچنین بودجه شما بستگی دارد. اما بهتر است یک هدیه ساده اما کاربردی را تهیه کنید. قرار نیست طلا یا انگشتر هدیه دهید. هر چه هدیه شما برای شروع زندگی عروس و داماد کاربرد بیشتری داشته باشد، مطمئن باشید که گزینه بهتری انتخاب کرده اید. یکی از بهترین ایده ها برای پاگشای عروس در مورد انتخاب یک وسیله یا هدیه کاربردی این است که با خانواده عروس و داماد مشورت کنید تا کمبودهای موجود در جهیزیه آنها را پیدا کنید و هدیه خود را به خرید آن اختصاص دهید.

ایده هدیه برای پاگشای عروس

انواع کادو مراسم پاگشای عروس

برگزاری مراسم پاگشای عروس با تشریفات ثمین

یکی از بهترین ایده برای پاگشای عروس، برگزاری مراسم در سالن های مجموعه های تشریفات مثل تشریفات ثمین است. البته این نوع پاگشا بیشتر برای پدر و مادر عروس توصیه می شود. در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید پذیرایی را نیز به مجموعه تشریفات ثمین واگذار کنید. در این صورت خیالتان بابت همه چیز راحت خواهد بود. تشریفات ثمین یکی از مهمترین و شناخته شده ترین مجموعه های تشریفاتی در شهر تهران است که مجری برگزاری انواع مراسم تولد، عقد، عروسی، بله برون، سمینار و... با بالاترین کیفیت در شهر تهران می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW