تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

تزیین نان و پنیر و سبزی سفره عقد با چند ایده ساده

20 شهریور ، 1402
تشریفات ثمین

مراسم عقد ایرانی در آیین ایران از اهمیت زیادی برخوردار است. اصلی‌ترین بخش این مراسم نیز چیدن سفره عقد است که نمادهای گوناگونی را در بر گرفته که هر کدام، به بخشی از زندگی آینده عروس و داماد اشاره دارند. یکی از وسایل سفره عقد نیز نان و پنیر و سبزی است. اگر می‌خواهید بدانید نون پنیر سبزی سفره عقد نماد چیست و با روش‌های تزئین آن آشنا شوید، ادامۀ این مطلب را مطالعه کنید.

نون پنیر سبزی سفره عقد سمبل چیست؟

وجود نان، پنیر و سبزی از گذشته و در آیین زرتشت، روی سفره عقد ضروری بوده و مانند دیگر وسایل سفره عقد ایرانی، برای تزئین این سفره استفاده می‌شده است؛ اما به‌جز زینت‌بخشی، نماد رزق و روزی و برکت در زندگی آینده زوج نیز به شمار می‌رود. در واقع نان به تنهایی سمبل برکت و نعمت است. سبزی را می‌توان نمایندۀ سرسبز بودن، طراوت و خرمی در زندگی دانست. پنیر نیز نماد گسترش روزی است و به خاطر رنگ سفیدش، نشان‌‌دهندۀ سپیدبختی عروس و داماد به شمار می‌رود.

تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد

حال که با مفهوم و دلیل قراردادن نون پنیر سبزی روی سفره عقد آشنا شدید، می‌توانید خودتان برای تزئین و چیدن آن بر سر سفره اقدام کنید. ایده‌های زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای این کار باشد. البته اگر قصد استفاده از تشریفات سفره عقد را دارید نیز می‌توانید این ایده‌ها را به تیم تشریفاتی انتقال دهید.

1) تزیین انواع نان به شکل گل رز

ایده تزئین نان پنیر سبزی مانند تزیین نبات سفره عقد به شکل گل، ایده‌ای مرسوم و رایج است. برای این کار می‌توانید نان را به شکل گل رز بپیچید و سبزی و پنیر را در اطراف آن قرار دهید. در این نوع طراحی اغلب از نان سنگک استفاده می‌شود؛ چراکه نرمی لازم را دارد و می‌تواند به سادگی، به شکل گل درآید.

2) تزیین نان پنیر سبزی سفره عقد به شکل فینگر فود

 این روزها سلیقه بسیاری از مردم به سمت مینیمال شدن می‌رود. با توجه به این موضوع شما می‌توانید نان را (که ترجیحا بهتر است از نوعی نان نازک استفاده کنید) به قسمت‌های کوچک برش بزنید و پنیر و سبزی را با شکل‌های مختلف روی نان قرار دهید. درنهایت، با خلال دندان آن لایه‌ها را منسجم کرده و روی هم نگه دارید. فینگر فود نان پنیر سبزی شما آماده است.

تزیین نان پنیر سبزی سفره عقد به شکل فینگر فود

عکسی از تزیین نان پنیر سبزی سفره عقد به شکل فینگر فود 

3) نان پنیر سبزی سفره عقد به شکل دسته گل

شما می‎توانید اجزای مختلف سبزی خوردن و تکه‌های پنیر را به شکلی درآورید که نون پنیر سبزی سفره عقدتان به دسته‌گلی زیبا و جذاب تبدیل شود. برای این کار، تربچه‌ها را روی سیخ چوبی بزنید و سبزی‌هایی مانند شاهی، ریحان و نعنا را مانند برگ، در اطراف ترب‌ها قرار دهید. پنیر را نیز با استفاده از شابلون یا قالب‌های شیرینی، به شکل گل‌های پنج‌پر برش بزنید. برای قراردادن پنیر، می‌توانید همانند ترب از سیخ‌های کوچک چوبی استفاده کنید و روی آن‌ها کنجد یا زیره بپاشید تا جذاب‌تر شود.

به این نکته توجه کنید که پنیر شما آنقدر نرم و آبدار نباشد که به سادگی له شود. در نهایت نیز از نان به عنوان کاور دسته‌گل استفاده کنید. با این ایده، دسته‌گلی زیبا با نان پنیر سبزی بر روی سفره عقد خود خواهید داشت.

تزیین نان و پنیر و سبزی سفره عقد به شکل دسته گل

عکسی از تزیین نان و پنیر و سبزی سفره عقد به شکل دسته گل 

4) استفاده از شابلون برای تزیین نان پنیر سبزی سفره عقد

 یکی دیگر از ایده‌‌های خلاقانه و در عین حال ساده و زیبا برای تزیین نان پنیر سبزی سفره عقد استفاده از شابلون‌هاست. شما می‌توانید پنیر و نان‌ها را به شکل‌های مختلفی مانند قلب و ستاره و گل قالب بزنید و به طور لایه‌لایه روی هم قرار دهید. لایۀ آخر نیز می‌تواند یک پر سبزی مانند ریحان یا نعنا باشد. درنهایت به کمک خلال‌دندان، لایه‌های نان و پنیر را محکم کنید. یک باکس زیبا، می‌تواند نون پنیر سبزی های آماده شده را در خود جای دهد و در گوشه‌ای از سفره عقد ساده و شیک شما، خودنمایی کند.

نون پنیر سبزی سفره عقد شامل چه نوع سبزی‌هایی است؟

سبزی‌هایی که بر روی سفره عقد قرار می‌گیرند، عموما همان سبزی خوردن هستند که شامل ریحان، نعنا، تربچه، پیازچه، شاهی، تره و جعفری است؛ اما با این حال هیچ اجباری برای وجود دقیقا این سبزی‌ها روی سفره عقد وجود ندارد. شما می‌توانید با توجه به دیزاین سفره عقد، از سبزی‌هایی استفاده کنید که در چشم‌‌نواز بودن و زیبایی بیشتر موثر باشند.

چگونه نون پنیر سبزی سفره عقد را شاداب و تازه نگه داریم؟

اگر سبزی‌ها را بعد از شسته ‌شدن در پارچه‌ای تمیز و خشک قرار ندهید تا آب آن‌ها به طور طبیعی خشک شود، خیلی زود شادابی و طراوت خود را از دست می‌دهند. پس به این ترفند توجه داشته باشید و آب سبزی را کامل بگیرید.

از این طریق می‌توانید پس از تزیین، نان پنیر سبزی را به مدت چند ساعت شاداب و باطراوت نگه دارید. نکتۀ مهم بعدی این است که از نانی استفاده نکنید که خیلی زود بیات و خشک می‌شود؛ چراکه این نوع نان‌ها بسیار سریع خشک شده و دیزاین‌ نون پنیر سبزی سفره عقد را خراب می‌کند. 

آخرین نکته، انتخاب پنیر مناسب است. حواس‌تان باشد از پنیری استفاده کنید که خیلی سریع له نشود یا پس از مدتی وا نرود و تزیین نان پنیر سبزی سفره عقد را خراب نکند. از پنیری استفاده کنید که در دمای محیط، شکل و بافت خود را حفظ می‌کند و تغییر شکل نمی‌دهد. با به کار گرفتن این نکات نان پنیر سبزی مراسم عقد خود را تا چند ساعت، مرغوب و باکیفیت نگاه خواهید داشت.

تزیین سفره عقد با تشریفات مراسم عقد

سپاس‌گزاریم که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. در این مطلب، ایده‌هایی را برای تزیین نون پنیر سبزی سفره عقد معرفی کردیم که امیدواریم در مراسم خود یا نزدیکانتان، به کار آید. البته متوجهیم که در روزهای شلوغ و پراسترس نزدیک به مراسم ازدواج، ممکن است فرصت یا انرژی کافی برای تزئین سفره عقد خود را نداشته باشید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از تیم‌های حرفه‌ای کمک بگیرید و تشریفات مراسم عقد را به آن‌ها بسپارید. در این صورت هم در زمان خود صرفه‌جویی کرده و هم سفره‌ای شیک و دوست‌داشتنی خواهید داشت.

انتخاب شما چیست؟ ترجیح می‌دهید از کدام ایده برای تزئین نان و پنیر و سبزی سفره عقد استفاده کنید؟ آیا ایده دیگری دارید؟ لطفا برای ما و خوانندگان عزیز مجله تشریفات ثمین بنویسید.

سوالات متداول

1. برای تزئین نون پنیر سبزی سفره عقد از چه نوع نانی استفاده می‌شود؟

شما می‌توانید از هر نوع نانی استفاده کنید؛ با این شرط که نرم باشد و با انعطاف‌پذیری خود، جلوۀ بصری سفره عقد را افزایش دهد.

2. نان پنیر سبزی بر عهده خانواده عروس است یا داماد؟

نون پنیر سبزی نیز مانند دیگر اجزای سفره عقد به عهده خانواده‌ای است که برگزاری مراسم عقد را به عهده دارد. این مساله به فرهنگ، قومیت و توافق عروس و داماد با هم وابسته است؛ اما در بیشتر فرهنگ‌ها برعهده خانواده داماد است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW