تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

تاریخچه تاج گل روی سر عروس

31 تیر ، 1401
تشریفات ثمین

تاریخچه تاج گل روی سر عروس بسیار جالب توجه است. تاج عروس تاجی است که از شاخ و برگ درختان تهیه می شده است و آن را با ابزار و لوازم مختلفی تزئین می کرده اند. طراحی این تاج در طول زمان وابسته به موضوعات مختلفی بوده است. اما باز هم این تاج با تمام تغییرات به زمانه ی ما رسیده است و امروزه با تاج هایی روبرو هستیم که از جنس فلز هستند و آن را با نقره، طلا، جواهرآلات، مروارید و... تزئین می کنند. در ادامه این مطلب در سایت تشریفات ثمین قرار است تاریخچه تاج گل روی سر عروس را با هم مرور کنیم. تا پایان همراه ما باشید.
تاریخچه تاج گل سر عروس

تاج گل عروس

تاریخچه تاج گل سرعروس

از گذشته های دور عروس ها در مراسم عروسی خود از تاج هایی استفاده می کردند. این تاج ها در ابتدا از برگ ساخته می شد و به عنوان یکی از قدیمی ترین اشکال شناخته شده برای تزئین سر معرفی میشد. هر چه زمان می گذشت، تاج ها شاخ و برگ بیشتری می گرفت و ارزشمند تر می شد. این تاج ها نمادی از مقام شدند و توسط خانم هایی از طبقات سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفتند. اما تاج هایی که امروزه بر سر عروس ها می بینیم، از قرن هجدهم متولد شده اند و با استفاده فلزات گران بها و سنگ های زینتی گران قیمت ساخته و تزئین می شوند.

تاج گل روی سر عروس نماد چیست؟

استفاده کردن از تاج احساس پرستیژ را تداعی می کند. اما چرا؟ تاج حس تفاخر را در انسان زنده می کند چرا که این تاج در طول تاریخ صرفا بر روی سر افراد با سابقه سلطنتی و رده بالای جامعه قرار داده می شد. لحظات برگزاری مراسم عروسی شاید یکی از معدود زمان هایی باشد که بسیاری از افراد می توانند این حس ملوکانه را تجربه کنند. اما تاج زیبایی دیگری نیز دارد. تاج گل روی سر عروس نماد تاج گذاری عشق نیز می باشد. به همین دلیل بوده که بسیاری از عروس ها از تاج سر استفاده می کرده اند.

تاج گل روی سر عروس نماد چیست

تاج گل روی سر عروس

تاریخچه و شکل اولیه تاج گل عروس

تاج های اولیه اصلا به شکل امروزی نبوده اند. این تاج ها با مرور زمان و تغییرات فرهنگی به شکل امروزی آن درآمده اند. سابقه تاج های عروس به زمان تاریخ باستان بر می گردد. مردم یونان برای اینکه احترام بیشتری برای خدایان خود قائل شوند بر سر آن ها تاج هایی از گل های طبیعی قرار می دادند. آنها همچنین تاج هایی شبیه به آن را نیز بر سر سربازان خود می گذاشتند. که به پاس دلاوری، شجاعت و تلاشی بود که آنها در عرصه نبرد از خود به نمایش می گذاشتند.

اما در اروپای قرون وسطی، بت پرستان بر سر بت های خود حلقه های از گل قرار می دادند. اما این رفتار به دلیل تضاد با آموخته های دین مسیحیت باعث شد استفاده از تاج گل ارزش خود را از دست داده و دیگر از آن استفاده نشود.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

تاج گل عروس در قسمتی از اوکراین امروزی و چین

در همان زمان قرون وسطی در بخشی از غرب کشور روسیه (بخشی که امروزه به نام اوکراین شناخته می شود) نوعی تاج گل به نام وینوک در مراسم عروسی مرسوم شد. به شکلی که بر سر عروس ها تاج هایی از گل قرار می دادند و سپس آنها را تزئین می کردند. این سنت از این بخش از جغرافیا، آرام آرام به بخش های دیگر مثل چین رسید. کم کم به جای تزئینات مختلف شکوفه های گل های صورتی و نارنجی رنگ برای تاج گل سر عروس مورد استفاده قرار گرفت. در زمان ملکه ویکتوریا هم تاج های گل نارنجی رنگ برگرفته از سنت قدیم چینی مرسوم شد.

تاریخچه تاج گل عروس در انگلیس و آمریکا

در سال 1840 مراسم عروسی ملکه با شاهزاده آلبرت برگزار شد که تاج گل های نارنجی رنگ بر سر ملکه قرار گرفت. افراد معمولی و مردم عادی در جامعه نیز به تبعیت و تقلید از ملکه کم کم به استفاده از تاج گل در مراسم عروسی خود روی آوردند. هیپی ها در آمریکا تاج گل را که برای آنها نمادی از عشق و صلح بود وارد دنیای مد آن روزها کردند. پس از آن نیز با استفاده گل و تزئینات دیگر تاج گل روی سر عروس به سرزمین ها و حتی کشورهای دیگر رسید تا امروز که این تاج ها نه تنها نماد زیبایی و عشق که به نوعی نماد شکوه و جلال سلطنتی باشند.

تاریخچه تاج گل عروس در انگلیس و آمریکا

تاج گل ساده سر عروس

انواع تاج گل روی سر عروس در طول تاریخ

همانطور که گفته شد تاج ها در ابتدا از جنس طبیعت بودند. از جنس طبیعت به این معنا که در ساخت آنها از شاخ و برگ درختان و گل های طبیعی استفاده می شد. اما با گذشت زمان تاج ها تغییر شکل داده و علاوه بر اسکلت اصلی آن تزئینات آن نیز دچار تغییراتی شد هر چند امروزه نیز انواع تاج عروس مورد استفاده قرار می گیرد اما به طور کلی در کل تاریخچه تاج گل روی سر عروس 5 نوع تاج دیده می شود.

  • تاج گل طبیعی
  • تاج گل مصنوعی
  • تاج مروارید
  • تاج طلا
  • تاج جواهر

تاج گل طبیعی

این نوع از گذشته تا به امروز مرسوم بوده و می توان لقب قدیمی ترین تاج گل روی سر عروس را به آن داد. این نوع تاج هیچ وقت از مد نمی افتد. اگر امروز هم جزو طرفداران این نوع تاج هستید، سعی کنید که مدل تاجی استفاده کنید که با رنگ دسته گل و لباس عروسی شما ست باشد.

تاج گل مصنوعی

این نوع تاج گل از زمانی ابداع شد که انسان یاد گرفت می تواند برخی گل ها را به شکل مصنوعی نیز بسازد. امروزه نیز تاج های گل مصنوعی بسیار مورد استفاد قرار می گیرند. نکته مثبت در مورد این نوع تاج گل ها، ماندگاری بیشتر و هزینه کمتر آن است.

تاج مروارید

مروارید همیشه یکی از خاص ترین جواهرات در طول تاریخ بشر بوده است. دلیل آن نیز استخراج سخت و قسمت بالای آن در عین زیبایی است.هر چند امروزه مروارید های مصنوعی نیز تولید می شوند، اما در هر صورت استفاده از مروارید یک ایده جذاب برای تاج های عروس است.

تاج طلا

تاج های طلا در طول تاریخ بیشتر مورد استفاد اعیان و خانواده های مرفه و ثروتمند بوده است. بسیاری از افراد نیز امروزه به تقلید از این خانواده های مرفه تلاش می کنند با استفاده از تاج عروس طلا خود و ارزش عروسی خود را به رخ دیگران بکشند.

تاج جواهر

اما این روزها بسیاری از طراحان تاج عروس تلاش می کنند تا از انواع جواهرات و فلزات گران قیمت در تهیه تاج عروس استفاده کنند تا زیبایی تاج بیشتر شود. البته اینکه جواهرات مورد استفاده در تاج اصل باشند نیز نقشی تعیین کننده در قیمت و زیبایی تاج عروس در مراسم عروسی دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW