تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

چک لیست برنامه ریزی مراسم تولد

04 خرداد ، 1401
تشریفات ثمین

چک لیست برنامه ریزی مراسم تولد می تواند به برگزاری هر چه بهتر و جلوگیری از کاستی های احتمالی جشن شما بسیار کمک کند. احتمالا شما هم تجربه این موضوع را دارید که برای برگزاری یک جشن تولد ساده و یا هر مراسم دیگری کمی سردرگم می شوید و نمی دانید باید از کجا و چطور شروع کنید. نگران نباشید این مشکل برای بسیاری از افراد به وجود می آید. در این مطلب از سایت تشریفات ثمین قصد داریم همه چیز از آغاز تا پایان برگزاری یک جشن تولد کامل را با هم مرور کنیم تا با هیچ مشکل و کمبودی در حین برگزاری آن مواجه نشوید. با ما همراه باشید.

مراسم جشن تولد

مراسم جشن تولد

چک لیست برنامه ریزی مراسم تولد شامل چه مواردی است؟

برای برگزاری جشن تولد شما علاوه بر مشخص کردن نیازهای جشن به کمک دیگران و مشاوره های آنان نیز نیاز دارید. طبیعتا یک جشن خوب و کامل در القای حس خوب دوست داشته شدن به شخصی که تولد او را جشن گرفته اید بسیار تاثیرگذار است. پس باید از قبل بودجه مورد نظر خود را مشخص و مهمانان را دعوت کنید. انتخاب محل برگزاری جشن تولد، تعیین افرادی برای کمک به شما در برگزاری مراسم، کیفیت عکاسی و فیلم برداری، مشخص کردن تزئینات، خرید کیک و کادوی تولد و... همه جزئی از مهمترین نکات در چک لیست شما هستند که در ادامه یک به یک آنها را بررسی می کنیم.

تعیین بودجه مهمترین مورد در چک لیست مراسم تولد

قبل از هر چیزی باید بودجه خود را برای برگزاری جشن تولد مشخص کنید. اگر قصد دارید تا جشنی ساده و دورهمی بگیرید، بودجه به مراتب کمتری از یک جشن بزرگ یا متوسط نیاز دارید. هزینه مورد نیاز برای پذیرایی هر مهمان را مشخص کنید تا هزینه کلی جشن را به دست آورید. ضمنا فراموش نکنید که مبلغی نیز باید برای تهیه کادو و تزئینات جشن کنار بگذارید.

محل برگزاری جشن تولد را تعیین کنید

یکی از موارد مهم در چک لیست جشن تولد، مشخص کردن محل برگزاری آن است. جشن تولد را می توانید در خانه و یا در مکان دیگری برگزار کنید. اگر به دلایلی فکر می کنید که خانه مکان مناسبی نیست، می توانید به دنبال گزینه های دیگری مثل سالن های تشریفات باشید. به هر حال سر صدای موسیقی، همهمه افراد و رفت و آمد آنها می تواند باعث ناراحتی ساکنین آپارتمان ها بشود.

لیست مهمانان را بنویسید

یک چک لیست برای مهمانان تولد به شکل جداگانه تهیه کنید و لیست افرادی که قرار است دعوت شوند را در آن یادداشت نمایید. این لیست هم در مشخص کردن تعداد مهمانان دعوت شده تاثیر دارد و هم می تواند لیستی برای مشخص کردن افرادی باشد که قرار است با آنها برای دعوت به مراسم تماس بگیرید. دقت داشته باشید که لیست مهمانان را با توجه به بودجه خود و مکان در نظر گرفته شده مشخص کنید.

زمان جشن تولد را مشخص کنید

برای تعیین زمان تولد خوب فکر کنید و پس از مشخص کردن آن در کنار عنوان زمان برگزاری جشن در چک لیست مراسم جشن تولد یک تیک بزنید. تعیین زمان را با اولویت فردی که قرار است برای او جشن تولد بگیرید انجام دهید. برای مثال اگر برای همسر خود جشن تولد می گیرید، بهتر است این کار را در روزهای تعطیل انجام دهید. البته برخی اصرار دارند که مراسم حتما در شب یا روز تولد انجام شود. در اینصورت علاوه بر خانواده خود باید به فکر سایر مهمانان نیز باشید. از این لحاظ روزهای تعطیل بهترین گزینه هستند.

از سایر افراد کمک بخواهید

اگر جشن تولد شما ساده و خودمانی است، تعداد مهمانان کمی دارد و خودتان از پس کارها بر می آیید نیازی به کمک دیگران نخواهید داشت. اما اگر فکر می کنید که برای برگزاری جشن تنها هستید و نیاز به کمک دارید، از یکی از دوستان یا افراد خانواده یا فامیل کمک بخواهید. توصیه می کنیم با فردی که برای کمک انتخاب کرده اید تقسیم وظایف کنید تا بهتر از پس کارها بر بیایید. علاوه براین، استفاده از خدمات تیم های تشریفات تولد نیز می تواند از گزینه های عالی در این زمینه به شمار رود.

هدیه تولد بسیار مهم است

هیچ جشن تولدی بدون هدیه تولد معنا ندارد. پیشنهاد می کنیم حتی قبل از تهیه چک لیست به خرید کادوی تولد فکر کنید. زیرا ممکن است دیر به نتیجه برسید که چه چیزی را خریداری کنید. سعی کنید آخرین گزینه شما وجه نقد یا کارت خرید باشد. برای تهیه کادو در درجه اول به نیاز های فرد و سپس به علایق، سلیقه و روحیات او فکر کنید. با هم تاکید می کنیم که تهیه هدیه تولد را به روزهای آخر نیاندازید.

لباس مناسب برای جشن را مشخص کنید

این مورد در چک لیست تولد کاملا به خود شما مربوط می شود. البته می توانید از دوستان و یا نزدیکان خود نیز مشورت بگیرید. اگر جشن ساده ای در پیش دارید می توانید از لباس های قبلی خود استفاده کنید. اما قبل از جشن انها را بررسی کرده و در صورت نیاز شستشو داده و اتو کنید تا آماده باشند. اگر قصد خرید لباس نو دارید، پیشنهاد این است که با تم و شرایط مجلس تولد همخوانی داشته باشد.

غذا و فینگر فود سفارش بدهید

اگر جشن را در شب برگزار می کنید باید به فکر تهیه غذا هم باشید. اگر نمی توانید غذا را در منزل تهیه کنید و یا قصد پذیرایی در محل برگزاری جشن را ندارید می توانید مهمانان را به یک رستوران دعوت کنید. برای غذا هم دو نوع را سفارش دهید که باب میل همه ی افراد باشد. در حین برگزاری جشن تولد نیز می توانید از فینگر فود ها استفاده کنید. این فینگر فودها هم توسط خود شما می توانند تهیه شود و هم می توانید آن را از بیرون تهیه کنید.

پذیرایی در جشن تولد

پذیرایی در جشن تولد

تم تولد را تعیین کنید

تم در حقیقت همان سبک برگزاری جشن و رنگ های استفاده شده در آن است. برای مثال تم مناسب برای یک کودک با نوجوان و بزرگسال متفاوت است. اگر بتوانید با خود فرد در این مورد صحبت کنید، انتخاب بهتری خواهید داشت. برای بزرگسالان سعی کنید تم هایی انتخاب کنید که متناسب با سن، شخصیت و روحیات آنها باشد.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

بازی و سرگرمی ها را انتخاب کنید

این موضوع به ویژه برای کودکان اهمیت بیشتری دارد. ضمنا برگزاری بازی ها و سرگرمی ها می تواند در حین جشن بچه ها را سرگرم کند و از شیطنت انها بکاهد. البته این سرگرمی ها برای بزرگسالان نیز در حین جشن بسیار می تواند سرگرم کننده باشد. بازی های زیادی هستند که مناسب بزرگسالان نیز می باشد.

برای عکاسی و فیلم برداری از تولد را هم برنامه ریزی کنید

این موضوع نیز در چک لیست برگزاری جشن تولد مستقیما به این موضوع ربط دارد که تا چه اندازه جشن شما بزرگ است. اگر مهمانی کوچکی دارید، می توانید این کار را با دوربین های فیلم برداری یا حتی دوربین گوشی خود انجام دهید. اما اگر جشن بزرگی را تدارک دیده اید بهتر است از یک اتلیه برای عکاسی و فیلم برداری دعوت کنید.

تزئین محیط و گل ارایی را فراموش نکنید

برای تزئین محل برگزاری جشن با تم مورد نظر و تزئینات تلاش کنید. استفاده از چند بادکنک و طراحی های شیک بسیار در زیباسازی محیط تاثیرگذار است. علاوه بر بادکنک آرایی می توانید دکوراسیون محیط را هم کمی تغییر دهید. استفاده از شرشره و آویزهای رنگی را هم فراموش نکنید.

کیک تولد را از قبل سفارش دهید

در چک لیست برنامه ریزی مراسم تولد تهیه کیک یکی از مهمترین موارد است. کیک را هم یک هفته قبل از تولد سفارش دهید در غیر اینصورت ممکن است در روز تولد با مشکل مواجه شوید. مدل های مختلف کیک تولد را بررسی کنید و با توجه به شخصیت و علایق فرد سفارش کیک دهید. اگر مهمانان زیادی دارید، به اندازه کیک تولد توجه کنید. متناسب با سال تولد فرد تعدادی شمع تهیه کنید. می توانید از شمع های عددی نیز استفاده کنید.

کیک تولد

کیک تولد

تهیه میوه و شیرینی برای جشن تولد مهم است

میوه و شیرینی هم در حین برگزاری جشن تولد برای سرگرمی و پذیرایی از مهمانان بسیار مهم است. در چک لیست تولد میوه ها و شیرینی های مورد نظر را برای خرید مشخص کرده و یک یا دو روز قبل اقدام به خرید آنها کنید.

چک لیست جشن تولد به شکل خلاصه

انچه گفته شد مهمترین نکات و گزینه ها در مورد چک لیست بود اما به شکل خلاصه و مختصر باقی مانده چک لیست را با هم مرور می کنیم:
 • تعیین زمان تماس با مهمانان
 • تهیه گیفت و اکسسوری تولد
 • خرید یا اجاره ظروف (در صورت لزوم)
 • تهیه میز و صندلی (در صورت لزوم)
 • دعوت از دی جی (در صورت لزوم)
 • تهیه نوشیدنی
 • تهیه یخ
 • تهیه کلاه تولد
 • شارژ باطی دوربین و گوشی همراه
 • نظافت محیط
 • تهیه یا اجاره باند و رقص نور
 • تهیه لیست آهنگ جشن تولد
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW