تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

21 بهمن ، 1400
تشریفات ثمین

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی موضوعی است که بسیاری از افراد در مورد آن اطلاعی ندارند. ازدواج در کشور ما دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود است. شروع یک زندگی مشترک برای دو جوان شامل طی شدن مراحلی است. گرچه نقدهای بسیاری به مراسم پرحاشیه و مفصل ازدواج وارد در ایران وارد است اما هر کدام از این رسوم پیشینه و مفهوم خاصی را می رسانند و به سادگی نمی توان از کنار آن گذشت. جالب اینجاست که در هر قسمت از کشورمان آداب و رسوم مخصوص به همان منطقه رواج دارد اما کلیت و ماهیت بسیاری از این رسوم کاملا مشترک می باشد. بله برون و نامزدی یکی از مهم ترین بخش ها در مراحل ازدواج است با تشریفات ثمین همراه باشید تا تفاوت این دو را با هم مرور کنیم.

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

بله برون چیست؟

همه چیز از خواستگاری شروع می شود. بعد از به توافق رسیدن دختر و پسر بر سر مسایل اساسی زندگی خود، نوبت به مراسم بله برون می رسد. این مراسم به شکلی است که خانواده ی پسر به علاوه ی بزرگان فامیل خود به خانه ی دختر می روند تا قول و قرارهایی را با هم بر سر ازدواج زوج مشخص کنند. بله برون با عنوان های مختلفی در هر بخش از ایران شناخته می شود اما بیشتر با عناوینی چون مهر برون، بله برون و خرج برون شناخته می شود. در این مراسم بزرگان خانواده عروس و خانواده داماد بر سر مهریه، شیربها، جهیزیه، تاریخ مراسم عقد و جشن عروسی و... با یکدیگر صحبت کرده تا به توافقاتی دست پیدا کنند. 
این توافقات معمولا در دفتری ثبت می شود و به امضای دو طرف و بزرگان فامیل به عنوان شاهد می رسد تا کسی زیر قول و قرارهای مشخص شده نزند. در این مراسم هدایایی از طرف خانواده داماد به عروس اهدا می شود. از جمه این هدایای معروف می توان به قرآن، چادر نماز، انگشتر، کیف، کفش و... اشاره کرد. خانواده عروس به پذیرایی مهمانان می پردازند و بعضا شام را نیز برای آنها تهیه می کنند. فرقی نمی کند که مراسم در خانه برگزار می شود یا در سالن ها؛ هر چه هست باید مراسم مختصر و مفید باشد.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

مراسم نامزدی چیست؟

گر چه این دو رسم با هم تفاوت دارند اما گاهی از لحاظ زمانی ممکن است طرفین تصمیم بگیرند تا آنها را همزمان برگزار کنند. در این وضعیت هر دو مراسم در یک شب برگزار می شود. به این شکل که ابتدا توافقات صورت گرفت و بعد صیغه محرمیت بین دو نفر جاری می شود. این صیغه از شب بله برون تا روز عقد اعتبار دارد. ممکن است توافق به این شکل باشد که در یک روز توافقات مربوط به بله برون انجام شده و همان شب سالنی تدارک دیده شود و صیغه ی محرمیت خوانده شود. بعضی افراد نیز ترجیح می دهند تا خطبه عقد در مزاسم نامزدی خوانده شود. 
تفاوت نامزدی با بله برون می تواند بر سر خواندن خطبه ی عقد یا صیغه محرمیت باشد. در این بین همه چیز به شناخت دو خانواده از یکدیگر، اولویت های آنان و قول و قرار ها مربوط می شود. می توان این دو مراسم را با هم نیز برگزار کرد تا هم هزینه ها کاهش یابد و هم عروس و داماد زودتر به هم برسند و درگیر مراسم مختلف در تاریخ های متفاوت نباشند.

تفاوت هدایای بله برون و نامزدی

تفاوت هدایای بله برون و نامزدی

تفاوت هدایای بله برون و نامزدی

یکی از تفاوت های مراسم نامزدی و بله برون از لحاظ هدایای اهدایی می باشد. در زمان برگزاری بله برون خانواده داماد هدایایی به عروس اهدا می کنند که در مورد آن توضیح داده شد. معمولا مرسوم است که بعد از بله برون تا زمان عقد هدیه ای اهدا نمی شود. ولی اگر مراسم به شکل همزمان انجام شد و پسر و دختر با هم نامزد شوند، معمولا رسم بر این است که تا زمان مراسم عقد و عروسی به مناسبت های مختف به آنها هدایایی اهدا می شود. این مناسبت ها می تواند شامل اعیاد مذهبی مثل عید قربان و غدیر، اعیاد ماه شعبان و... و همچنین عید نوروز باشد. 
به طور کلی این هدایا نیز شامل طلا، پارچه، لباس و... است. بهتر است خانواد ها به این نکته توجه کنند که ذات هدیه دادن برای ایجاد پیوند محبت و پیوستگی بین انها و عروس و داماد است. بنابراین هدیه هایی که شان عروس و داماد را زیر سوال برده و یا فشار اقتصادی شدیدی به خانواده ها وارد کند خارج از حکمت هدیه دادن است و شاید حتی باعث ایجاد مشکلاتی در بین افراد شود.

برگزاری مراسم نامزدی و بله برون در مجموعه تشریفات ثمین

برگزاری مراسم نامزدی و بله برون در مجموعه تشریفات ثمین

برگزاری مراسم نامزدی و بله برون در مجموعه تشریفات ثمین

در مورد تفاوت های مراسم نامزدی و بله برون توضیحات مفصلی ارایه شد. مجموعه تشریفات ثمین این افتخار را دارد که در تمام مراحل مراسم شما در برگزاری رسومات ازدواج باشد. این مجموعه با کادری مجرب و حرفه ای، برگزار کننده انواع مراسم ازدواج، جشن های تولد و مراسم مختلف رسمی و غیر رسمی شما می باشد. منوهای متنوع پذیرایی و شام و همچنین خدمات و تجهیزات کامل در تالارها و باغ مجموعه تشریفات ثمین با بهترین قیمت و کیفیت قابل ارایه می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW