تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

الزامات مراسم بله برون کدامند

21 بهمن ، 1400
تشریفات ثمین

الزامات مراسم بله برون از مواردی هستند که توجه به آن باعث برگزاری هر چه بهتر این مراسم می شود. بله برون از مهمترین مراسم بعد از تفاهم در خواستگاری و البته پیش از نامزدی می باشد. بله برون رسومات خاص خود را دارد و شامل مهمانان، پذیرایی و مراحل مخصوصی می باشد. بنابراین برگزاری این جلسه نیاز به رعایت برخی الزمات دارد. با سایت تشریفات ثمین همراه باشید تا ابتدا به تعریف این مراسم و سپس به معرفی الزامات برگزاری بله برون بپردازیم.

الزامات مراسم بله برون کدامند

الزامات مراسم بله برون کدامند

بله برون چیست؟

اول از همه باید به این سوال ساده پاسخ دهیم. در جلسه بله برون داماد و عروس در کنار خانواده اصلی خود حاضر می شوند تا بر سر بعضی موضوعات تفاهم کنند و قول و قرار بگذارند. این مراسم که در قسمت های مختلف ایران با نام هایی مثل مهر بران یا خرج بران نیز شناخته می شود از قدیمی ترین رسوم ازدواج در ایران محسوب می شود. این مراسم معمولا در منزل خانواد عروس برگزار می شود و خانواده دو طرف بر سر مسائلی همچون مهریه، شیربها، تاریخ عروسی و... به صحبت می پردازند تا به توافقی دو طرفه دست پیدا کنند.

محل برگزاری مراسم بله برون

یکی از الزامات مراسم بله برون برگزاری آن در خانه ی پدر عروس می باشد. البته این موضوع صرفا یک عرف پذیرفته شده است. بنابراین می توان این جلسه را در خانه پدر داماد نیز برگزار کرد. هر چند امروزه به دلیل کمبود فضا و پذیرایی بهتر بعضی از خانواده ها تصمیم می گیرند که مراسم بله برون را در تالار ها و باغ ها میزبانی کنند.

برگزاری مراسم بله برون

برگزاری مراسم بله برون

افراد حاضر در مراسم بله برون چه کسانی هستند؟

پاسخ این سوال بسیار مهم است. از آنجا که بله برون مراسمی خصوصی و خودمانی است باید تعداد مهمانان برای پذیرایی مشخص باشد. در گذشته بیشتر بزرگان فامیل به این مهمانی دعوت می شدند. اما امروزه بسیاری از خانواد ا ترجیح می دهند که مذاکرات پشت درهای بسته و با صرفا با حضور خانواده عروس و خانواده داماد باشد. گرچه در برخی مواقع به صلاحدید پدر و مادر عروس ممکن است خاله، عمو، عمه و دایی نیز در مراسم حضور داشته باشند. توصیه می کنیم همیشه به پاس احترام از پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها نیز برای شرکت در مراسم دعوت کنید. اما در مجموع بهتر است تلاش کنید تا جمعیت مهمانان کم و قابل کنترل باشد.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

آیا هدیه از الزامات مراسم بله برون است؟

بله! اهدای هدیه از طرف خانواده داماد به عروس از گذشته رواج داشته است. خانواده داماد با گل، شیرینی و هدیه ای خاص به خانه یا محل میزبانی خانواده عروس می روند. هدایا ممکن است به هر شکل متفاوت باشد اما چادر عروس، لباس،کیف و کفش، جانماز، قرآن و حلقه از مرسوم ترین هدایای بله برون است. درزمان های گذشته هدایا را بر روی سینی گذاشته و به سمت خانه عروس حرکت می کردند اما این روزها هدایا را به شکل زیبایی با استفاده از جعبه های مخصوص تزئین می کنند.

الزامات مراسم بله برون

الزامات مراسم بله برون

خرید گل و شیرینی هم از الزامات برگزاری مراسم بله برون است؟

گل از زیباترین مخلوقات خدا است که هم نشین بسیاری از جشن ها و شادی های تمام انسان ها است. آیا تاکنون مراسم خواستگاری و بله برونی بدون شیرینی و گل به چشم شما خورده است؟ مسلما نه! داماد بهتر است دسته گل یا سبد گلی زیبا تهیه کرده و به همراه خرید کیک یا شیرینی با خود به منزل پدر عروس ببرند. می توانید گل را به شکلی تزئین کنید که حلقه نیز در میان آن جاسازی شده باشد.

بله! حلقه هم از الزامات بله برون است

معمولا خانواده داماد حلقه ای تهیه می کنند آن را با خود به جلسه بله برون می برند. پس از اینکه توافقات لازم انجام شد و شیرینی در بین حضار تقسیم شد، پدر یا مادر داماد حلقه را در انگشت عروس قرار می دهند. توجه داشته باشید که حلقه نامزدی یا بله برون بسیار ظریف تر از حلقه ازدواج است. این حلقه ی ساده بر خلاف حلقه ی عروسی بر اساس سلیقه داماد یا پدر و مادر او تهی می شود.

لباس و ارایش مناسب برای بله برون چیست؟

این مورد را نمی توان از الزامات بله برون دانست اما در هر صورت مرسوم است. عروس خانم بهتر است از یک آرایش ساده و ملایم استفاده کنند. کمی گریم و بهبود چهره نیز می تواند برای عروس مناسب باشد. به هیچ عنوان از خط چشم های تند و سایه های دودی استفاده نکنید. در مورد لباس هم به یاد داشته باشید که قرار است با خانواده داماد و اقوام درجه اول او اشنا شوید. در این مورد هم توصیه می شود تا معمولی باشد و لباسی دخترانه انتخاب کنید. بلوز و دامن ساده بهترین گزینه است. اگر تمایل دارید می توانید قبل از برگزاری مراسم با خانواده داماد هماهنگ باشید و لباسی شبیه به لباس داماد تهیه کنید.

برخی نکات دیگر در مورد الزامات مراسم بله برون

  • مراسم هر چند صمیمی اما مخصوص بزرگسالان است. بنابراین بچه ها را به جلسه بله برون نبرید و از مهمانان نیز خواهش کنید که این موضوع را رعایت کنند.
  • ممکن است در مراسم قول و قرار های غیر مادی نیز گذاشته شود. بهتر است از قبل آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشید.
  • هر چند مرسوم است اما انخاب اینکه قرار است از مهمانان با شام پذیرایی شود یا نه، صرفا بر عهده خانواده عروس است.
  • قبل از برگزاری مراسم  در مورد الزامات بله برون مطالعه کنید. عروس و داماد هم بهتر است حرف های خود را با خانواده یکی کنند.
  • تمام قول و قرار ها باید مکتوب شده و به امضای دو طرف برسد تا مشکلی در آینده به وجود نیاید.
  • خیلی خوب می شود اگر زوج ها و خانواده های آنها صداقت و روراستی را از همینجا شروع کنند قول هایی ندهند که توان براورده کردن آن را ندارند.

نکات مهم مراسم بله برون

نکات مهم مراسم بله برون

برگزاری مراسم بله برون در مجموعه تشریفات ثمین

در این مطلب به معرفی الزامات بله برون پرداختیم. اگر عضو خانواده عروس هستید بهتر است بدانید که می توانید این مراسم مهم را در مجموعه تشریفات ثمین نیز برگزار کنید. تشریفات ثمین برگزار کننده انواع مراسم عروسی، نامزدی، جشن های تولد و جلسات مختلف اداری و خانوادگی می باشد. مطمئن باشید که منو های متنوع موجود در این مجموعه تمامی سلایق شما را پوشش خواهد داد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW