تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

مراسم جهاز برون چگونه است و هزینه آن بر عهده کیست؟

20 دی ، 1400
تشریفات ثمین

یکی از رسوم دیرینه و جالب قبل از ازدواج، مراسم جهاز برون است. در این زمان، بیشتر لوازم و وسایلی که زوجین برای شروع زندگی خود به آن نیاز دارند و توسط خانواده دختر تهیه و تدارک دیده شده، طی مراسمی به خانه آنها برده و چیده می شود. در این مقاله درباره تاریخچه این رسم جالب و هزینه آن با شما صحبت کنیم. در ادامه مطلب حتما با ما همراه باشید.

مراسم جهاز برون چگونه است و هزینه آن به عهده کیست؟

همانطور که اشاره شد مراسم جهاز برون از رسومات قدیمی قبل از ازدواج است. این رسم که در کشورهای بسیاری انجام می شود با منظور رفع نیازهای اولیه زندگی عروس و داماد انجام می گیرد و در واقع کمکی به داماد برای تامین هزینه های اولیه زندگی همسر و فرزندان خود است. جهاز برون که در واقع مراسمی است برای سرهم نمودن جهاز عروس و چیدمان لوازم اولیه زندگی، برای راحتی زوجین و نمایش لوازم خانگی به خانواده های عروس و داماد انجام می شود. حتما نیاز نیست در ابتدای زندگی خانه عروس و داماد را مانند مغازه لوازم خانگی پر کنید بلکه آنچه نیاز است برای راحتی فرزندان توسط دو خانواده عروس و داماد تهیه خواهد شد.

جهیزیه و مراسم جهاز برون

جهیزیه و مراسم جهاز برون

مراسم جهاز برون در قدیم

از قدیمی ترین رسوم پیش از ازدواج می توانیم به مراسم جهاز برون اشاره کنیم. معمولا در این رسم از افرادی برای برای نقاره زنی دعوت می شده اند و جهیزیه عروس را تا منزل جدید همراهی می کردند. بعد از همراهی افراد تا منزل بعد از چیدمان وسایل، خانواده عروس لیستی از وسایل تهیه شده را به داماد تحویل می دادند و از وی رسید می گرفتند. داماد نیز باید به طبق کش و نقاره زن ها انعام می داد.

پرطرفدارترین مطالب ما را از دست ندهید!

در حال حاضر مراسم جهاز برون در طی سالیان سال تغییر کرده است و بسیاری از رسومات از جمله دریافت رسید از داماد، به کلی از بین رفته است. با این حال این رسم همچنان باقی است و فقط تغییراتی در شکل انجام آن پدید آمده است. همراهی عروس و داماد برای چیدمان وسایل جهیزیه همچنان انجام می شود و این رسم همیشگی تنها تفاوت های کوچکی با گذشته خود داشته است.

خرید جهیزیه در قومیت های ایران به چه صورت است؟

خرید جهیزیه در تمام دنیا مرسوم است اما شکل آن تفاوت های بسیاری داشته است. در قدیم مراسم خرید جهیزیه و مراسم هایی همچون جهاز برون به اشکال مختلفی اجرا می شد و علت اصلی این تفاوت را می توانیم به تفاوت های فرهنگی و قومیتی نسبت دهیم. برای مثال خرید جهیزیه در بعضی از قومیت ها در قدیم به عهده خانواده داماد بوده است و در اشکال دیگر آن شاهد دریافت مبلغی تحت عنوان شیربها بوده ایم که خانواده عروس با دریافت آن از داماد برای دختر خود وسایل ضروری زندگی یا همان جهیزیه را تهیه می کردند.

البته این رسم سالیان سال است در بسیاری از شهرها و قومیت ها از بین رفته و دیگر منسوخ شده است. به هر حال دریافت شیربها از رسوم قدیمی بوده و خانواده عروس آن را حق مسلم خود برای خرید جهیزیه دخترشان می دانستند. تفاوت های بسیاری در قومیت ها و حتی کشورهای سراسر دنیا در تهیه جهیزیه و مراسم جهاز بران وجود دارد و این تفاوت ها به صورت کلی رنگی دیگر به خود گرفته است به صورتی که تقریبا در تمام دنیا رسم جهاز بران به یک شکل اجرا می شود. در ادامه به توضیحات بیشتری در این باره می پردازیم.

رسم جهاز برون امروزه چگونه انجام می شود؟

همانطور که اشاره شد این روزها رسم جهاز برون دچار تغییراتی نسبت به گذشته خود شده است. در قدیم رسم بود وسایل ضروری زندگی مانند پشتی، رخت خواب، قالی، لباس و... را تهیه کرده و به خانه عروس می بردند و پس از آن در پایین لیست اقلام از داماد امضا می گرفتند. این روزها این رسم به شکل دیگری در جریان است. مراسم جهاز برون بیشتر به مراسم رونمایی از جهیزیه عروس تبدیل شده است و اندکی از اقوام ممکن است هدیه جهاز بران را برای پیشکش بیاورند.

در بسیاری از شهرها و قومیت ها این مراسم ممکن است هنوز پابرجا باشد، اما دیگر به شکل و شمایل گذشته خود نیست. در بسیاری از خانواده ها رسم جهاز بران به کلی از بین رفته و دیگر اجرا نمی گردد. این رسم کاملا به یک رسم سلیقه ای تبدیل شده است و ممکن است در بسیاری از شهرها دیگر اجرا نشود. قومیت هایی همچون آذری ها در ایران همچنان این رسم را حفظ کرده و کاملا آن را اجرا می کنند. به طور کلی زندگی ماشینی و زندگی مدرن سبب تغییرات در این رسوم و حتی به کلی از بین رفتنشان شده است.

رسم جهازبرون

رسم جهازبرون

چیدمان جهیزیه بر عهده کیست؟

با این حال سوالاتی درباره رسم جهاز بران پرسیده می شود. درباره هزینه جهیزیه و رسم جهاز برون در ابتدای مقاله مفصلا صحبت کردیم. اما سوال این است چیدمان وسایل بر عهده کیست؟ از آنجایی که عروس و داماد قصد دارند با چیدمان جهیزیه زندگی کنند، بهتر است این چیدمان به دست خودشان انجام گیرد. با این حال خانواده عروس و داماد می توانند در نوع چیدمان وسایل کمک کرده و چینش وسایل را انجام دهند.

جهیزیه عروس

جهیزیه عروس

جمع بندی مطلب

در این مطلب سعی داشتیم مفصلا درباره رسم جهاز بران و نوع آن در ایران و سراسر جهان با شما صحبت کنیم. جهاز برون رسم دیرینه ای که همچنان پابرجاست به علت تجملات و زندگی ماشینی به شکل و شمایل دیگری درآمده است. اما همچنان این رسم در بسیاری از شهرها و حتی کشورها اجرا می شود. هزینه رسم جهاز بران با خانواده عروس و داماد است و تهیه جهیزیه معمولا به دست خانواده عروس و اقلامی نیز توسط خانواده داماد انجام خواهد گرفت.

با این حال در بسیاری از خانواده ها شاید دیگر به رسم جهاز برون نگاهی مانند گذشته نباشد و بیشتر برای رونمایی از جهیزیه عروس این رسم اجرایی می شود. این موضوع کاملا به رسومات خانواده عروس و داماد بستگی دارد و ممکن است در بسیاری از خانواده ها دیگر مراسمی با عنوان جهاز بران مرسوم نباشد. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW