تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

بله برون چیست؟

30 خرداد ، 1400
تشریفات ثمین

تاریخچه مراسم بله برون به عنوان یکی از رسومات کهن ایرانی در مورد ازدواج جوانان بسیار جالب توجه است. این فقط یکی از مراسم مختلف عروسی است که در کشور ما برگزار می شود. برون در اصل همان کلمه بران است و از بریدن می آید. هر چند برگزاری مراسم مختلف برای ازدواج جذابیت ها و زیبایی های خاص خودش را دارد اما نمی توان از سختی ها و قوانین آن نیز گذشت. با تشریفات ثمین همراه باشید تا به معرفی این مراسم بپردازیم و هر آنچه در مورد آن لازم است را مرور کنیم.

مراسم بله برون

مراسم بله برون

مراسم بله برون چیست؟

بله برون مراسمی است که به شکل رسمی بعد از مراسم خواستگاری و قبل از مراسم نامزدی انجام می گردد. میزبان این مراسم خانواده عروس هستند و مهمانان نیز اقوام درجه یک عروس و داماد (پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، دایی، عمو، عمه و احیانا سایر افراد نزدیک) هستند. مهر برون یا خرج برون یک مجلس مردانه است و مجلس زنانه آن نیز بله برون نامیده می شود. قرار است یک سری توافقات در این جسه رسمی بین طرفین صورت بگیرد که در ادامه مطلب در مورد آن خواهید خواند.

تاریخچه مراسم بله برون چگونه بوده است؟

در تاریخچه مراسم بله برون آمده است که وقتی مراسم خواستگاری به سرانجام رسید و هر دو خانواده به رضایت از یکدیگر رسیدند، خانواده داماد درخواست برگزاری جلسه مهربران را می کنند. اما در گذشته ها رسم بر این بود که هر زمان خانواده داماد درخواست این مراسم را می دادند، خانواده ی عروس ابتدا مخالفت می کردند و سپس چند روز دیرتر را قرار بر برقراری مراسم می گذاشتند. دلیل این موضوع نیز به دختر بر می گشت. در واقع خانواده عروس با این تصمیم قصد داشتند تا نشان دهند برای ازدواج دختر خود عجله ای ندارند. در گذشته این مراسم صرفا با حضور مردان بزرگ هر دو فامیل برگزار می شود اما امروزه شرایط تغییر کرده است و خانم ها نیز در این مجلس حاضر هستند.

چه تصمیماتی در مراسم بله برون گرفته می شود؟

هدف این جلسه تعیین شرایط مختلف مادی و شاید غیر مادی توسط خانواده عروس است. این مجلس با حضور بزرگان و ریش سفیدان دو خانواده برگزار می شود. معمولا در این مراسم مهریه و شیربهای عروس توسط خانواده ی عروس تعیین شده و دو طرف در مورد آن صحبت می کنند تا به توافق برسند. پدران عروس و داماد پس از توافق با یکدیگر در یک برگه با خط خوش توافقات صورت گرفته را می نویسند. داماد زیر قباله را امضا می کند تا متعهد شود و توافق شکل رسمی به خود بگیرد. رسم بر این است که چند تن از حاضرین در جلسه نیز به عنوان شاهد با امضای قباله آن را گواهی کنند.
مواردی که در این جلسه بر سر آن توافق می شود شامل تعیین میزان مهریه و شیربها و کم و کیف پرداخت شدن آن، اسباب و لوازم در هنگام برگزاری عقد کنان، لباس و زیور آلات عروس، هزینه های برگزاری مراسم عروسی، کیفیت برگزاری مجلس عروسی، تعداد مهمانان، مسکن زوجین، تاریخ برگزاری مراسم مختلف و... است. این نکته را هم باید یاد آوری کرد که توافقات و تعهدات در دو نسخه نوشته شده و پس از تایید و امضا در اختیار خانواده دو طرف قرار می گیرد تا در آینده جای شک و شبهه و نقض عهد وجود نداشته باشد.

بله برون

بله برون

بله برون چه اسامی دیگری داشته است؟

کلیت مراسم با تغییراتی جزئی در اکثر شهرهای کشورمان ایران به همان شکلی که گفته شد وجود دارد. اما علاوه بر یک سری تغییرات جزئی که برگرفته از فرهنگ بومی هر منطقه می باشد، اسامی مختلفی نیز برای آن وجود دارد. در شهر تهران و اطراف آن از گذشته به آن بله بری، خرج بری یا همان بله برون می گفتند. مردم گیلان و اطراف به آن ثبته گیری یا صورت گیری می گفتند. اما خراسانی ها این مراسم را به نام جواب استنی یا کفش پاکنی می شناختند. در کازرون شرط کنان، در شاهرود حرف تمام کردن در دماوند خرج بری، در قم گلاب گیرون یا مهر برون نام این مجلس بوده است. در بعضی دیگر شهرهای نیز علاوه بر عنوان بله برون از عناوینی مثل باشلق برون، کدخدا کشون و قندشکنی نیز استفاه می شود.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

برگزاری مراسم بله برون در شهرهای مختلف

همانطور که گفته شد این جلسه در شهرهای مختلف ایران با عنوان های مختلفی انجام می شود. اما نقطه اشتراک آنها بسیار زیاد است. در تاریخچه مراسم بله برون آمده است که خانواده داماد هدیه ای را به خانه پدر داماد می برند. در استان خراسان یک حلقه انگشتر یا یک جفت کفش و لباس به همراه نقل و نبات، قند و چای و حنا و... نیز از طرف داماد به خانه ی عروس می برند. این هدایا نیز در هر قوم و منطقه ای متفاوت است اما بیشتر شامل همان قند و نقل و نبات، انگشتر نشان، چادر پارچه یا لباس، گلاب و یا کفش می شود. در گذشته هدایا را بر طبق می چیدند وآنها را تزئین می کردند. در هنگام مراسم قند یا نبات را می شکنند و نیمی از آن را در اختیار خانواده داماد و نیمی دیگر را در اختیار خانواده عروس می گذارند.

تاریخچه پذیرایی در مراسم بله برون

بر اساس تاریخچه بله برون جلسه با پذیرایی با چای شروع می شود و پس از حصول توافق بین مهمانان شیرینی توزیع می شد. شاید دلیل اینکه در بعضی شهرها به این مراسم شیرینی خوران میگویند نیز همین باشد. امروزه شروع مراسم با چای، میوه و یا شربت است اما شیرینی پس از توافق به جای خود محفوظ مانده است. در گذشته اگر خرج بله برون بر عهده داماد بود، خانواده عروس شب بعد یا حتی همان شب خانواده داماد را به شام مهمان می کردند.

برگزاری مراسم بله برون و عروسی با تشریفات ثمین

آنچه تاکنون گفته شد در مورد تاریخچه مراسم بله برون و کیفیت برگزاری آن بود. تشریفات ثمین افتخار دارد تا میزبان خانواده ها در انواع مراسم شادی مثل مراسم عروسی، نامزدی، جشن تولد  خدمات مختلف مربوط به آن باشد. علاوه بر اینها امکان اجاره سالن اجتماعات و یا برگزاری مراسم خصوصی نیز مهیا می باشد. کادر مجرب و خدمات با کیفیت مجموعه ثمین باعث ایجاد حس تمایز در انتخاب و برگزاری مراسم مختلف شما خواهد شد.

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی، یکی از مواردی است که شاید اکثر افراد دقیقا تفاوت آن را ندانند. مراسم ازدواج در ایران با خواستگاری شروع می شود، بله برون، آزمایش، نامزدی و عقد مراحل بعدی آن هستند و جشن عروسی مرحله پایانی از مراحل ازدواج و قدم اول شروع یک زندگی مشترک است. با تمام تفاوت هایی که اقوام مختلف ایرانی به واسطه فرهنگ های مختلف در برگزاری مراسم ازدواج دارند، می توان به صورت کلی یک چارچوبی را برای این مراحل تعریف کرد. در این جا ما از تفاوت مراسم بله برون و نامزدی صحبت خواهیم کرد.

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی- قسمت اول بله برون

بعد از مراسم خواستگاری، جواب مثبت و رضایت دختر و پسر و خانواده هایشان برای ازدواج، در مرحله بعد خانواده ی پسر به همراه عده ای از بزرگان فامیل به خانه دختر می روند. در این مراسم که معمولا با عنوان بله برون، مهر برون، شیرینی خوران نامیده می شود. افراد بزرگتر دو طرف درباره مواردی همچون مهریه، شیربها، میزان جهیزیه، تاریخ عقد، جشن عروسی و سایر مواردی که بر حسب آداب و رسوم خانوادگیشان هست صحبت می کنند و به یک توافق کلی می رسند. بعد از آن که همه موارد مورد بحث مشخص شدند، در دفتری ثبت می شوند که به دفتر بله برون مشهور است. این دفتر به امضای تمام بزرگان حاضر در مراسم می رسد.

مراسم بله برون و نامزدی

مراسم بله برون و نامزدی

هدایا و شیوه برگزاری مراسم بله برون

در مراسم بله برون معمولا خانواده داماد هدایایی مثل یک جلد کلام الله مجید، یک انگشتر که به عنوان نشان معروف است، یک عدد کله قند، هدایایی مثل پارچه، چادر، کیف، کفش و یک سبد گل برای عروس پیشکش می برد. البته تعداد این هدایا به نسبت رسوم دو طرف می تواند کمتر یا بیشتر شود؛ اما از چیزهایی که حتما باید باشند انگشتر و سبد گل و یک جلد کلام الله است. انگشتری که به عنوان نشان یا حلقه نامزدی در شب بله برون به دختر داده می شود حلقه ای است که پسر آن را انتخاب می کند و متفاوت از حلقه عقد ازدواج است که دختر و پسر با هم برای خرید آن می روند.

در بسیاری از خانواده ها قبل از برگزاری مراسم بله برون از تعداد مهمان ها پرسیده می شود و معمولا خانواده دختر مراسم را به صورت یک مراسم رسمی با پذیرایی میوه و شیرینی و شام در خانه پدر عروس یا سالن برگزار می کنند. بعضی از خانواده ها برای این شب کیک نیز سفارش می دهند. در بله برون معمولا میوه و شیرینی و شام با خانواده عروس و کیک برعهده خانواده داماد است. البته بسیاری از افراد مراسم بله برون را بعد از ساعت شام برگزار می کنند و مهمان ها را فقط به صرف میوه و شیرینی دعوت می نمایند.

هدایا و برگزاری مراسم بله برون

هدایا و برگزاری مراسم بله برون

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی- قسمت دوم نامزدی

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی می تواند در زمان برگزاری آن ها نیز باشد. بعضی از خانواده ها مراسم بله برون و نامزدی را با همدیگر برگزار می کنند. در این حالت بله برون و نامزدی در یک شب برگزار می شود و از شب بله برون یا نامزدی تا روز عقد، صیغه محرمیت بین دختر و پسر خوانده می شود. در این حالت نمی توان از تفاوت مراسم بله برون و نامزدی صحبت کرد چون تفاوتی ندارند. اما گاهی یه مراسم کوچک بله برون در خانه دختر گرفته می شود و بزرگان به توافقات لازم می رسند و بعد جشنی در سالنی توسط خانواده دختر گرفته می شود. این جشن می تواند هم جشن نامزدی با خواندن صیغه محرمیت باشد و هم می توان در این مراسم خطبه عقد جاری شود و بعد از آن برای چند ماه دختر و پسر به صورت نامزد باقی بمانند و بعد جشن عروسی بگیرند و زندگی مشترک خودشان را شروع کنند.

پربازدیدترین مطالب را از دست ندهید!

در کل به نسبت رسومی که خانواده ها دارند، این مراحل می توانند کاملا متفاوت باشند. اما آنچه که تفاوت مراسم بله برون و نامزدی به صورت آشکار می تواند باشد. خوانده شدن صیغه محرمیت و یا خطبه عقد است. اما نکته ای باید در این جا ذکر شود و آن اینکه اگر قرار است جشن بله برون و نامزدی همزمان برگزار شود، معمولا دو خانواده قبل از برگزاری مراسم سر موضوعات اصلی توافق کرده اند و در واقع فقط جشن را برگزار می کنند و دیگر صحبتی در میان نیست.

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

تفاوت هدایای بله برون و نامزدی

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی می تواند از لحاظ هدایا و زمان اهدای آنها نیز باشد. در روز یا شب بله برون هدایایی از طرف خانواده داماد برای عروس آورده می شود که در بالا ذکر شد. بعد از آن معمولا تا زمان نامزدی و عقد، عروس هدیه ای از جانب خانواده داماد دریافت نمی کند. اما اگر دختر و پسر نامزد شوند؛ در اکثر خانواده های ایرانی رسم بر این است که تا زمان برگزاری عروسی در اکثر مناسبت ها به دختر و پسر هدیه داده شود.

تفاوت هدایای بله برون و نامزدی

تفاوت هدایای بله برون و نامزدی

هدایای دوران نامزدی

در دوران نامزدی علاوه بر آن که دختر و پسر به هم دیگر هدیه می دهند؛ در مراسم ها و روزهای خاص مثل اعیاد قربان، غدیر، نیمه شعبان و یا عید نوروز از طرف خانواده داماد و عروس به دختر و پسر نیز هدیه پیشکش می شود. این هدایا معمولا از طلا، پارچه و لباس انتخاب می شوند. که معمولا این خانواده داماد است که به همراه هدیه ای در شب عید به خانه دختر می رود البته ممکن است که خانواده پسر، خانواده دختر را به خانه خود دعوت کنند.

هدایای دوران نامزدی

هدایای دوران نامزدی

در هدایای بله برون و نامزدی جایی برای افراط و تفریط نگذارید

در مورد تفاوت مراسم بله برون و نامزدی گفتیم اما آن چه که اهمیت دارد این است که بدانیم هدیه دادن به خودی خودی دلچسب و تحکیم کننده روابط است اما اگر هدایا به گونه ای انتخاب شوند که شان و منزلت طرف مقابل زیر سوال رود یا فردی که هدیه می دهد به شدت بابت تهیه آن، تحت فشار اقتصادی قرار گیرد و یا حتی مقروض شود؛ این هدایا بیش از آن که بتوانند روابط را تحکیم کنند، پایه های رابطه را سست خواهند کرد. در برگزاری مجالس نامزدی این آیین ها و رسم و رسومات در عین زیبایی و جذاب بودن، اگر افراط و تفریط شود فقط دختر و پسر هستند که آسیب می بینند. پس بهتر است به رسم و رسومات تا جایی اعتنا شود که خوشبختی و شادی دختر و پسر قربانی آن نشود.

آیا نسبت به مهمترین رسومات بله برون تا عروسی اطلاع دارید؟ آیا می دانید که بله برون یکی از ارکان های جدایی ناپذیر در جشن عروسی می باشد و شما حتما باید از گل بله برون، حلقه برون و... برای ایجاد مراسم بله برون استفاده کنید؟ اگر به دنبال برگزاری بهترین مراسم بله برون هستید، در این متن برای ایده های برتر آیا نسبت به مهمترین رسومات بله برون تا عروسی با ما همراه باشید.

مهمترین رسومات بله برون تا عروسی

در ابتدا شما از رسومات مراسم بله برون باید اطلاعات کامل را داشته باشید، از مهمترین رسومات بله برون تا عروسی می توانید از جشن بله برون با فرهنگ ها و قومیت های متفاوت شروع کنیم، زیرا هر فرهنگ و قومیت دارای سلیقه و آداب خاص خود برای ایجاد رسومات هر مراسم می باشد اما در نهایت شما باید در مراسم بله برون در تمامی فرهنگ ها، نکات و ایده های ذکر شده در این متن را اجرا کنید و خانواده داماد باید حتما این وسایل را به خانه عروس خانم ببرند.

رسومات بله برون تا عروسی

رسومات بله برون تا عروسی

مهمترین رسومات بله برون تا عروسی  برای تمامی فرهنگ ها

1 ــ دادن هدیه در مراسم بله برون

از مهمترین رسومات بله برون تا عروسی می توانید به دادن هدیه در مناسبت های خاص مانند بله برون اشاره داشت، معمولا در بله برون خانواده داماد برا خانه عروس خانم باید یک هدیه ببرند تا احترام خود را به خانواده عروس خانم نشان دهند، این هدیه می تواند یک قواره پارچه پیراهن مجلسی، چادر عروسی، یک جلد قرآن مجید، کیف، کفش، مانتو، وسایل خانه، کله قند و.... باشد. نوع هدیه معمولا با توجه به سلیقه و فرهنگ مورد نظر انتخاب می شود اما در تمامی فرهنگ ها اهدای هدیه واجب است.

شما باید هدیه بسیار خاص تزئین کنید تا مناسب جشن بله برون باشد، اگر در تزئین کردن هدیه ها سررشته ندارید می توانید هدیه های خود را به یک گل فروشی ببرید تا با کاغذ ها و پارچه های بسیار زیبا آن ها را برای شما تزئین کنند و همچنین از تزئینات گل نیز در آن ها استفاده کنند.

2 ــ بردن گل بله برون به خانه عروس

از مهمترین رسومات بله برون تا عروسی می توان به تهیه گل بله برون و بردن گل بله برون به خانه عروس خانم اشاره کرد. این ارکان را می توان یکی از ارکان های جدایی ناپذیر در تمامی مراسم ها برای تمامی فرهنگ ها دانست، حتی در خارج از کشور برای این مراسم از هدیه کردن گل بله برون استفاده می کنند و به عنوان یک رکن جهانی شناخته می شود.

شما برای هدیه کردن گل بله برون باید یک سبد گل بسیار زیبا انتخاب کنید، این سبد باید به گونه خاص باشد و از گل های مورد علاقه عروس خانم تشکیل شده باشد تا نشان دهنده نزدیکی شما با عروس خانم در سلیقه ها باشد. از ایده های بسیار جالب برای مراسم بله برون می توان به جاساز کردن حلقه در میان گل ها اشاره داشت، شما می توانید سبدی را سفارش دهید که جای گذاشتن حلقه را در میان گل ها داشته باشد.

مهمترین رسومات بله برون تا عروسی  برای تمامی فرهنگ ها

مهمترین رسومات بله برون تا عروسی  برای تمامی فرهنگ ها

3 ــ کیک بله برون

برای برگزاری مراسم بله برون از مهمترین رسومات بله برون تا عروسی می توان به تهیه کیک بله برون در مراسم اشاره داشت، شما باید یک کیک بسیار زیبا از شیرینی فروشی تهیه کنید تا نشانه ایجاد خاطره های بسیار خوب از مراسم بله برون شما باشد. همیشه کیک در مراسم می توان باعث خاص تر شدن مراسم های شما و ایجاد فانتزی های زیباتر مراسم باشد.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

4 ــ  حلقه بله برون از مهمترین رسومات بله برون تا عروسی

حلقه بله برون را می توان مهمترین رسومات بله برون تا عروسی معرفی کرد، شما در مراسم بله برون باید حتما حلقه را به عروس خانم هدیه کنید. البته قابل ذکر است که قبل از مراسم باید با عروس خانم توقف های خود را انجام دهید و از بله گفتن عروس خانم اطمینان خاطر داشته باشید. در مراسم شما می توانید پس از بله گفتن عروس خانم و اجازه پدر مادر ها حلقه نامزدی را در دست های عروس خانم کنید تا نشانه پیوند شما با عروس خانم باشد.

برای انتخاب حلقه نامزدی بهتر است از انگشتر های ظریف اما با طرح زیبا استفاده کنید، دقت داشته باشید که انگشتر باید با سلیقه عروس خانم مطابقت داشته باشد در غیر این صورت شما مجبور به تعویض حلقه خواهید بود. البته می توانید قبل از مراسم حلقه برون از سلیقه عروس خانم برای انتخاب حلقه مناسب استفاده کنید.

حلقه بله برون

حلقه بله برون

5 ــ در نظر گرفتن تعداد مهمان ها برای برگزاری مراسم بله برون

اگر شما خانواده دختر هستید، وظیفه برگزاری مراسم بله برون بر عهده شما می باشد، شما باید به عنوان میزبان جشن بله برون به خوبی این جشن را تدارک ببینید و به تعداد مهمان ها و مطابقت آن ها با تدارکات توجه داشته باشید. قبل از مهمانی حتما نسبت به تعداد افراد خانواده داماد اطلاعات کافی را کسب کنید تا هیچگونه کم و کاستی برای برگزاری مهمانی وجود نداشته باشد.

تعداد مهمان ها برای برگزاری مراسم بله برون

تعداد مهمان ها برای برگزاری مراسم بله برون

6 ــ در نظر گرفتن بهترین مکان برای مهمانی

به عنوان خانواده عروس انتخاب محل مهمانی بر عهده شما می باشد، در جشن شما باید یک مکان مناسب با تعداد مهمان ها را انتخاب کنید. برای مثال انتخاب تالار برای تعداد مهمان پایین خوب نیست و باعث بد بودن مراسم خواهد شد، به همین دلیل برای تعداد پایین شما می توانید از خانه استفاده کنید اما برای میزبانی از تعداد افراد بالا بهتر است که با یک سالن پذیرایی برای برگزاری چشن هماهنگ کنید و مکان مناسبی را برای جشن انتخاب کنید تا نه تنها فضای کافی برای برگزاری جشن وجود داشته باشد بلکه پذیرایی در جشن نیز مانند پذیرایی نوشیدنی، شام، کیک و... به بهترین نحو ممکن انجام شود.

بهترین مکان برای مهمانی بله برون

مهمانی بله برون

در فرهنگ ایران ازدواج را بسیار خوش یمن می دانند و در مراحل مختلف ازدواجشان جشن هایی می گیرند که برای این جشن ها به دنبال سالن برای جشن خود هستند. یکی از این جشن ها بله برون بوده که به دنبال اجاره سالن برای مراسم بله برون می باشند.

اجاره سالن برای مراسم بله برون

هر مراسمی هر چقدر هم که خودمانی باشد حداقل بیش از 50 نفر مهمان دارد، معمولا" برگزاری جشن و مراسم در فضای خانه سخت است و از بار خوشی به خاطر کمبود فضا و همچنین دلایل دیگر می کاهد. به همین دلیل اجاره سالن برای مراسم بله برون و همچنین دیگر مراسمات امری منطقی و مهم می باشد که کمک می کند تا مراسم در فضای بزرگ و مناسب و همچنین با امکانات بهتر و بیشتری برگزار شود. اجاره ی یک سالن خوب و مناسب برای مراسمات باعث راحتی مهمانان و همچنین خاطره ی خوب برای میزبان نیز می شود. در ادامه نکاتی مهم و البته جالب توجه را برای اجاره سالن برای مراسم بله برون را ذکر می کنیم.

اجاره سالن بله برون

اجاره سالن بله برون

اجاره سالن برای مراسم بله برون باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود

بسیاری از افراد تا حرف از اجاره سالن برای مراسم بله برون می شود، فکر می کنند باید هزینه های بالایی را بدهند و برگزاری مراسم در خانه به صرفه تر می باشد. در صورتی که این تفکر کاملا" اشتباه می باشد. با توجه به این که برای برگزاری مراسم بله برون در خانه باید بسیاری از امکانات مانند میز و صندلی به تعداد کافی برای مهمانان، ظروف یکبار مصرف، دیزاین و گل آرایی محیط و ... را باید اجاره یا خریداری کنند و همچنین هزینه هایی بابت تیم پذیرایی و آشپزی و ... نیز بپردازند، پس برگزاری مراسم در خانه مقرون به صرفه تر از اجاره سالن برای مراسم بله برون نمی باشد. در ضمن اگر شما همه ی این هزینه ها را متقبل شوید، با زهم کیفیت مراسم مانند استفاده از سالن نخواهد بود و علاوه بر این که مهمانان به اندازه ی کافی راحت نیستند، میزبان باید انرژی زیادی را صرف آماده سازی محیط و کنترل و ساماندهی جشن کند که باعث خستگی وی خواهد شد.

تالار برای مراسم بله برون

تالار برای مراسم بله برون

اجاره ی سالن مناسب با فضای کافی

قطعا" هر میزبانی تعداد مهمان های خود را به خوبی می داند و می تواند با توجه به جمعیت یک سالن مناسب را انتخاب کند. هنگام اجاره سالن برای مراسم بله برون، دقت داشته باشید که اگر فضای سالن برای جمعیت مهمانان کوچک باشد، آنها احساس راحتی ندارند، همچنین اگر یک سالن بزرگ را برای تعداد کمی مهمان انتخاب کنید، مراسم شما متمرکز و گرم و صمیمی نخواهد بود و چه در حین برگزاری مراسم و چه هنگام فیلمبرداری حالت خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل می توانید از یک تیم تشریفات مراسمات برای انتخاب فضای مناسب کمک بگیرید. معمولا" تمامی سالن ها برای انجام مراسمات شاد دارای امکانات خاص هستند و با توجه به ماهیتی که دارند دیوارهای سالن و بخش های دیگر آن بسیار شیک و زیبا هستند که باعث زیبا تر شدن مراسم خواهد شد.

سالن مناسب برای مراسم نامزدی

سالن مناسب برای مراسم نامزدی

ویژگی های یک سالن مناسب

قطعا" هر سالنی دیزاین و ویژگی های خاص خود را دارد. اما شما باید بدانید دقیقا" چه چیزی را می خواهید. یک سالن مناسب از نظر فضا و دیزاین باید بسیار شیک و مناسب باشد و بخش های مهمی مانند جایگاه عروس و داماد، سکوی پایکوبی و جایگاه نشیمن مهمانان را حتما" داشته باشد و تمام این قسمت ها به اندازه کافی بزرگ و راحت باشند. از ویژگی های یک سالن مناسب می توان به دیزاین زیبای فضا، تمیز و مرتب بودن سالن، نورپردازی مرتب، تهویه ی مناسب، داشتن امکانات بهداشتی مانند سرویس بهداشتی مرتب و تمیز، و ... نیز اشاره کرد. دقت کنید ما در این بخش فقط درباره ویژگی های خود سالن صحبت کردیم و در ادامه درباره خدمات مهمی که هنگام اجاره سالن برای مراسم بله برون، باید در نظر داشته باشید، صحبت خواهیم کرد.

مطالب بیشتری را مطالعه کنید

ویژگی های سالن مناسب بله برون

ویژگی های سالن مناسب بله برون

مسئولیت ها و خدمات مدیریت سالن

اگر قصد اجاره سالن برای مراسم بله برون را دارید، باید قبل از هر چیز خدمات مدیریت سالن در قبال مهمان های خود را بدانید و به آن ها توجه کنید. این خدمات می تواند به نحوه ی سرو میز پذیرایی، چیدمان و نظافت سالن، پذیرایی از مهمانان، دیزاین جایگاه عروس و داماد، چینش مرتب و به جای میز و صندلی های سالن، گل آرایی محیط و نورپردازی مناسب با فضا و... باشد. برای تمامی موارد مذکور حضور کادری حرفه ای و اخلاق مدار بسیار ضروری می باشد، این کادر می تواند شامل تیم تشریفات و دیزین، تیم آشپزی و سرو و همچنین مهمانداران باشد. دقت داشته باشید اگر پرسنل یک سالن نتوانند هر یک از خدمات مجالس مذکور را به درسته انجام دهند، باعث اخلال در برگزاری مراسم و سلب راحتی از میزبان و مهمان خواهد شد.

بهترین مدیریت سالن بله برون

بهترین مدیریت سالن بله برون

بهترین انتخاب برای اجاره سالن برای مراسم بله برون

همانطور که اشاره شد مراسم بله برون مراسمی کوچک و البته مهم می باشد. به همین خاطر برای این مراسم باید بهترین انتخاب ها را داشته باشید. زمان و مکان جغرافیایی حین مراسم شما در انتخاب سالن یا محیط مناسب بسیار تاثیر گذار می باشد، به طور مثال اگر قصد دارید در یک شب خنک تابستانی مراسم بله برون را برگزار کنید می توانید از یک سالن مانند باغ تالار که محیطی بدون سقف و باز می باشد استفاده کنید تا مهمان ها از هوای تازه و محیط طبیعی لذت ببرند و مراسم شما به حالت نچرال تری برگزار شود. اما اگر آب و هوا مساعد نبود یعنی خیلی گرم یا سرد بود باید سالنی را انتخاب کنید که دارای سیستم تهویه و امکانات سرمایشی و گرمایشی با توجه شرایط را داشته باشد. برای این که بهترین انتخاب را داشته باشید باید ابتدا شرایط جغرافیایی و همچنین احتمالات دیگر مانند فرهنگ هر دو طرف را بسنجید و با توجه به المان های مختلف و تاثیر گذار تصمیم گیری کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW