تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

چیدمان شیک ولی بسیار راحت میز مهمان

04 اسفند ، 1398
تشریفات ثمین

چیدمان میز مهمان به صورت شیک ولی با احساس راحتی

امروزه چیدمان میز مهمان جایگاه بسیار مهمی در مهمانی ها پیدا کرده است. چیدمان میز مهمان باید به گونه ای باشد که علاوه بر شیک بودن احساس راحتی را به مهمانان بدهد. سفره آرایی فقط تزیین غذا و سالاد نیست بلکه چیدن درست میز و همچنین رعایت کردن اصول، مواردی هستند که باید به آنها اهمیت داد. در مهمانی های خودمانی نحوه چیدن و سرو غذا متفاوت با مهمانی های رسمی می باشد. در مهمانی های رسمی یک سری نکات باید رعایت شود هرچند رعایت اصول در مهمانی های خانوادگی و دوستانه نیز خالی از لطف نمی باشد. دعوت از افراد برای مهمانی های مختلف و بزرگ و کوچک همیشه دوست داشتنی است و می تواند تبدیل به چالش بزرگی شود زیرا باید مطابق سلیقه افراد غذا تهیه کرد و میز را به بهترین نحو ممکن چید. در این مقاله می خواهیم بدانیم آیا چیدمان میز روشی استاندارد است یا به سلیقه بستگی دارد؟ آیا به فرهنگ میزبان ربط دارد یا بین المللی است؟ و ... مسئله این است که هر چقدر میز مهمان یا میز ناهارخوری بهتر چیده شود میزبان می تواند بهتر به مهمانان خود سرویس دهد. با ما همراه باشید تا در ادامه با بهترین تزئین میز شام مهمان به صورت شیک و خاص بیشتر آشنا شویم.

چیدمان میز مهمان

ظاهر و شکل میز نهار خوری

برای تزیین میز مهمان ابتدا باید یک رومیزی مناسب یا رانر و زیر بشقابی انتخاب کنید. چیدن مناسب قاشق و چنگال، کارد و همچنین استفاده از گل ها و دیگر وسایل تزیینی نیز از جمله عامل های مهمی هستند که سبب می شود مهمانان احساس راحتی بیشتری داشته باشند و نسبت به خوردن غذاها میل بیشتری پیدا کنند. ظاهر و شکل میز ناهارخوری نشان دهنده خلاقیت میزبان برای پذیرایی از مهمانان است. از اجزای اصلی میز غذا می توان به لیوان، بشقاب، قاشق و چنگال، نمک پاش و فلفل پاش اشاره کرد که هر کدام تابع قانون هایی هستند. نکته اول در چیدن میز این است که وسایل را باید از کل به جزء چید و از گوشه های میز شروع تا سمت مرکز میز برسد. برای راحتی مهمانان باید به این نکته نیز توجه کرد که تزیینات روی میز نباید آنقدری بلند باشند که مانع دید آنها شود. میز گرد نیز نسب به سایر میزها ایجاد صمیمیت بیشتری می کند. چنانچه ایده های جذاب برای چیدمان میز شام را رعایت و اجرا نمایید باید مطمئن باشید که مهمانان شما از مراسم ناراضی بیرون نخواهند رفت. 

چیدمان میز غذاخوری برای مهمانان

تزیین کردن محوطه میز شام

قبل از انجام دادن هر کاری باید محوطه میز مهمان را به خوبی تمیز و مرتب کرد زیرا لذت بردن از وعده های غذایی به داشتن احساس رضایت و راحتی افراد به محیط بستگی دارد. اگر برای میز غذا از امکان فضای باز برخوردار هستید اول مطمئن شوید تا شرایط آب و هوایی مناسب باشد و محوطه اطراف کاملا تمیز و بدون هیچ زباله ای باشد. برای زیبایی بیشتر نیز می توانید از شمع آرایی، چراغ های تزیینی و دیگر وسایل دکوری برای جلوه دادن به چیدمان محل غذاخوری استفاده کنید.

نوع سفره میز شام

قبل از انداختن سفره اصلی روی میز بهتر است که میز را با یک سفره ضخیم تر پوشش دهید تا مانع از حرکت ظرف ها روی میز شود و همچنین از ایجاد سروصدا هنگام گذاشتن و برداشتن ظرف ها جلوگیری شود زیرا این کار باعث می شود مهمانان معذب شوند و احساس راحتی نکنند. در ضمن ابعاد و شکل مناسب سفره هم نکته مهمی است و باید به گونه ای باشد که همه بخش ها و گوشه های میز را به خوبی پوشش دهد.

بهترین چیدمان میز مهمانان

چیدن ظروف روی میز مهمان

برای چیدن بشقاب ها باید ابتدا بشقاب های تخت را روی میز قرار داد سپس بشقاب های گرد را روی آنها قرار دهید. قاشق را سمت راست بشقاب و چنگال را سمت چپ آن قرار دهید. چاقو و قاشق های کوچک هم بالای بشقاب ها برای صرف کردن دسر قرار می گیرند. لیوان ها هم همیشه بالای چاقو قرار می گیرند. دستمال سفره با طرح ها و رنگ های مختلف طبق سلیقه میزبان درون بشقاب های گرد قرار می گیرند. چاشنی های مختلف هم باید جایی باشند که دسترسی به آنها آسان است برای مثال یک عدد جا سسی برای 2 یا 3 نفر در نظر گرفته می شود. نکته مهم دیگر در چیدمان مجالس این است که همیشه یک بشقاب کوچک برای دور ریختن استخوان های غذاهای خاص در نظر بگیرید.

چیدمان شیک میز مهمان

ترکیب رنگ های تکراری با الگوهای متفاوت

بهتر است زیر بشقابی ها با طرح و رنگ بشقاب ها هماهنگ باشند و هر دو نیز با رومیزی یا رانر ست و هماهنگ باشند. این هماهنگی می تواند توسط طرح ها و رنگ های مشترک صورت بگیرد. برای مثال اگر میز مشکی است زیربشقابی ها را می توان راه راه سفید مشکی و طرح بشقاب ها را نیز ترکیب سفید و مشکی انتخاب کرد. این ترکیب رنگ تکرارشونده احساس خوبی را به مهمانان القا می کند. ترکیب رنگ ها کاملا به سلیقه میزبان بستگی دارد.

استفاده از مرکبات متنوع و خوش رنگ

استفاده از مرکبات و میوه های مخصوص فصل هم می توانند به جذابیت هرچه بیشتر چیدمان لوکس مراسم میز کمک کنند و احساس خوبی را به افراد منتقل کنند. رنگ های مرکبات و میوه ها به میزبان کمک می کنند تا ترکیب رنگ مناسب میز مهمان مشخص شود و از این نظر انتخابی آسانتر داشته باشید و کارها جلوتر بیفتند. رنگ گل ها، رنگ شمع ها و رنگ دستمال سفره ها می توانند با رنگ مرکبات ست شوند.

استفاده از گل و گیاه و مرکبات روی میز مهمان

قدرت فوق العاده گل ها

قدرت فوق العاده گل ها را در چیدمان و تزیین میز مهمان هرگز فراموش نکنید. اگر زمان کمی دارید و وسایل و غذاها با هم هماهنگ نمی شوند کافی است که یکی از رنگ های جذاب را انتخاب و متناسب با آن تعدادی گل تهیه کنید و به همین راحتی میز تبدیل به یک میز بسیار جذاب می شود. گل های انتخابی می توانند ترکیب رنگ های زیادی داشته باشند. استفاده از گل آرایی مراسم آنقدر جذاب و چشمگیر هستند که توجه افراد را به خود جلب کنند و احساس زیبایی به آنها بدهد.

چیدمان میز مهمان با داشتن خوراکی های خوشمزه 

برای جلب توجه افراد به نوع چیدمان و تزیین میز غذا می توان به جای رانرها از یک مسیر خوراکی های خوشمزه در وسط میز استفاده کنید. این میز باعث می شود جذابیت خاصی به میز بخشیده شود و یاد و خاطره آن در ذهن همه افراد باقی بمانند. این خوراکی های خوشمزه می توانند دسرهای رنگارنگ و هیجان انگیز باشند و یا می توانند خوراکی های مختلف با ظاهری جذاب باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW