تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

آیا چیدمان سفره عقد در فضای باز کار درستی است؟

05 شهریور ، 1398
تشریفات ثمین

آشنایی با چیدمان سفره عقد

امروزه با توجه به اینکه سفره عقد یکی از اجزای جدایی ناپذیر مراسم های ازدواج و عقد می باشد، چیدمان سفره عقد می تواند در زیباتر برگزار شدن این مراسم بسیار مهم باشد. در این مقاله با معرفی سفره عقد، به ذکر نکات چیدمان سفره عقد و نحوه چینش آن می پردازیم.

سفره عقد

سفره عقد یکی از سنت های فرهنگ ایرانی است که به عنوان سفره های سنتی ایرانی شناخته می شود. این سفره در مراسم عقد یا هنگام عروسی پهن شده و در قسمت ابتدایی آن عروس و داماد می نشینند. سفره عقد در اکثر شهر های ایران رواج دارد و پهن کردن آن به مثابه تبریک گفتن پیوند عروسی به عروس و داماد و آرزوی سعادت نمودن برای زندگی آنها می باشد. امروزه که سفره عقد جزئی جدایی ناپذیر در اکثر مراسم های عقد و ازدواج است، چیدمان و وسایلی که همراه آن قرار می گیرد، بسیار مهم است و شامل وسایل مختلفی می شود.

نمای یک سفر عقد سفید فیلی روشن زیبا

وسایل سفره عقد

از جمله وسایل و اجزای سفره عقد که خود نماد و گواه یک چیز هستند عبارتند از:

قرآن: به معنای طلب سعادت و برکات الهی
آینه: نشانه ی زلال و صاف بودن دل های زوج
یک جفت شمعدان: نشانه ی آرزوی گرمی و روشنایی در زندگی زوج
مهر و جانماز
نقل و سکه: به مفهوم شیرینی و افزایش روزی 
کاسه نبات: نماد آرزوی شیرینی برای زوجین
فندق، گردو و بادام: به مفهوم خوراکی های مقوی و گستردگی سفره ی نعمت الهی در زندگی زوجین
سبزی عقد: شامل سبزی خوردن، تره، ریحان شاهی، نعناع، تربچه پیازچه می باشد و نماد سرسبزی و زیبایی در زندگی عروس و داماد می باشد
گل سرخ یا رز: نماد عشق و خوشبختی در زندگی
میوه: به مفهوم توجه به مواهب الهی
عسل: به مفهوم شیرین کامی و دل آرامی عروس و داماد برای یکدیگر
جاحلقه ای: این حلقه که از دو حلقه ی مشابه هم تشکیل می شود، پس از مراسم عقد و جاری شدن خطبه ی آن، در دستان عروس و داماد جای می گیرند
خونچه نان و اسپند: نان به مفهوم برکت و روزی در زندگی و اسپند به مفهوم دوری از طینت بد و زشتی از زندگی مشترک می باشد

نمای یک سفره عقد زیبا سفید طلایی

چیدمان سفره عقد

برای چیدمان سفره عقد ابتدا به دو صندلی و یک میز احتیاج داریم.  همچنین در کنار این وسایل می توانید از میزهای عسلی نیز در دوطرف میز اصلی استفاده نمایید. سپس از ساتن برای پوشش میزها استفاده می کنیم. قرآن و آینه را که مهم ترین وسایل هستند، در قسمتی مناسب قرار می دهیم. آینه باید طوری باشد تا تصویر عروس و داماد در آن بیفتد. دوطرف آینه را با شمعدان پر می کنیم. همچنین از گل ها نیز در دوطر آینه استفاده می کنیم.
از توپک های گل ها نیز در پایه های کوجکتر در دو طرف آینه استفاده می کنیم. عسل را در جام و نبات های کوچک را در ظرف های کوچک در روبرو قرآن قرار می دهیم. محل حلقه باید در دسترس داماد و عروس و در قسمت جلویی باشد. بقیه ی وسایل را نیز در فضای باقیمانده جایگذاری می کنیم.

نکاتی در مورد چیدمان سفره عقد

در پاسخ به این سوال که آیا چیدمان سفره عقد در فضای باز کار درستی است؟ باید گفت که اگر قرار است سفره را در فضایی باز پهن کنید، لازم است نور کافی و مناسب( که معمولا ترکیبی از سفید و زرد ) است برای زیبایی سفره عقد وجود داشته باشد. علاوه بر این در فضای باز باید از انعکاس نور در صورت عروس و داماد به وسیله ی یک سایبان جلوگیری شود.

از جمله نکات دیگر در چیدمان سفره عقد می توان به استفاده از گل ها، بادام و گردو و به صورت توپک که از راه های تزئین سفره عقد است، اشاره نمود. در چیدمان های سنتی از ظروف سفالی و فلزی و در چیدمان مدرن از ظروف شیشه ای و کریستال استفاده می شود. به نشانه ی احترام، از رحل مناسب و به اندازه ی قرآن استفاده کرده و آن را در بالای سفره قرار دهید. برای زیبایی سفره می توانید از نبات سفید و زعفرانی در کنار یکدیگر نیز استفاده نمایید.

نمای یک سفره عقد سفید زیبا در فضا آزاد

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW