تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

ویژگی های سفره عقد مدرن و کلاسیک

01 مرداد ، 1398
تشریفات ثمین

سفره عقد به فراخور اقلیم و فرهنگ فرق می کند. سفره های عقد کلاسیک را همه می شناسید و در مراسم های قدیمی و حتی امروزه در برخی مناطق می توان آنها را دید. امروزه سفره عقدهای مدرن متقاضی بیشتری دارد. این سفره ها از تناسب و زیبایی مدرن و دیزاین جدید بهره می برند.

سفره عقد با تم سفید و ترمه قدیمی

ویژگی های سفره عقد کلاسیک

سفره های عقد کلاسیک ویژگی های خاص خود را داشتند. وسایل سفره به صورت عادی و با تزیینات معمولی چیده می شدند. یکی از این ویژگی ها وجود آینه و شعمدان است. جلوی آینه و شعمدان سجاده و قرآن پهن می کنند. سجاده با مهر و جانمازی که جلوی آینه و شمعدان پهن می شود، معمولا از جنس ترمه است. نبات را زعفرانی و اصل انتخاب می کنند. نقل و سکه را در جام هایی اطراف آینه و شمعدان قرار می دهند. وقتی خطبه عقد جاری شد آن را بر سر عروس و داماد می ریزند. سکه ها غالبا به صورت جنس های پلاستیکی است و نمادی از روزی و پر پولی است. نقل هم برای شادکامی و شیرین کامی است.

اجزای سفره عقد کلاسیک

در سفره های عقد 5 یا 12 یا 14 تخم‌مرغ قرار داده می‌شود. تخم مرغ نماد ادامۀ نسل و باروری است. امروزه نان و پنیر و سبزی را جدای از هم نمی گذارند و به صورت لقمه های کوچک تزیین شده در می آورند.
عسل برای مهر و محبت و نماد اولین تماس پس از جاری شدن صیغه عقد است. بدین ترتیب که خواهر داماد طرف عسل را به شکل آیینی دست عروس و داماد می دهند. آن دو با انگشت اشاره عسل را دهان هم می گذارند و به نوعی اولین برخورد فیزیکی با مهر و محبت میانشان انجام می شود.

سفره عقد سفید پهن شده در فضای آزاد سالن

ویژگی های سفره عقد مدرن

دیزاین کردن سفره عقد مدرن توسط طراحان مدرن انجام می شود؛ چون طرز چیدمان بسیار مهم است. گل آرایی، تنوع رنگ، نورپردازی و وسایل لوکس در سفره مدرن موجب زیبایی خیره کننده آن می شود. حلقه و جا حلقه ای هم باید در سفره قرار داده شود. آب و آینه نقش مهمی در این سفره ها دارند. شمع و گلبرگ، گل های زینتی نیز دیگر وسایلی است که طراحان مدرن از آن استفاده می کنند. سفره های عقد آکواریومی نیز جزو مدل های مدرن و جدید هستند.

سفره عقد اکواریومی مدرن

اجزای سفره عقد مدرن

اجزای سفره عقد مدرن مانند اجزای سفره های کلاسیک هستند، با این تفاوت که در چیدمانی مدرن تر قرار می گیرند. مثلا میوه را در سبد حصیری دسته دار یا ظروف کریستالی قرار می دهند. لازم نیست که میوه داخل سفره را برای پذیرایی از مهمانان قرار دهیم. بدانیم که سبد صرفا تزیینی است و بهتر است تنوع آن از میوه های پذیرایی بالاتر باشد. آناناس با کاکل بلندش در وسط سبد و اطراف آن به ترتیب بزرگی انبه و موز و نارگیل و سیب و پرتقال و گلابی باشد. بهتر است اطراف آن را با خیار تزیین کنیم.
آینه و شمعدان غالبا از جنس نقره و برنز است. جای آن باید به گونه ای تعبیه شود که درست روبروی عروس و داماد باشد. عروس و داماد باید بتوانند خود را در آینه ببینند. جاهای خالی سفره را می توان با گل هایی که هارمونی رنگ را حفظ کند پر می کنند. بهتر است از گل سرخ یا رز استفاده کنیم. رز یا گل سرخ در همه کشورها نماد عشق است. معمولا در سفره های مدرن اکلیل زرد یا قرمز رنگ می زنند. که در این میان اکلیل زرد طرفداران بیشتری دارد. فندق و گردو و بادام را به صورت خوشه هایی با اکلیل رنگ می زنند. البته رنگ نقره ای نیز طرفداران خودش را دارد و بی شک کسانی هم هستند که دوست دارند آن را به رنگ نچرال خود سر سفره داشته باشند.

 شیرینی را در جعبه های کادویی مخروطی شکل تزیین می کنند. حداقل دو طبق از این جعبه های مخروطی باید وجود داشته باشد. در این جعبه ها باید شیرینی خشک قرار بگیرد. شیرینی تر برای پذیرایی مهمانان است و برای تزیین سفره ماندگاری ندارد و اصلا توصیه نمی شود و یا شاخه نبات که به عنوان نماد شیرین کامی در ازدواج قرار داده می شود، تزیین می شود و آن را به اشکال مختلف درمی آورند. در سفره عقد مدرن جانماز را با تور و ساتن درست می کنند. در گذشته اما بیشتر ترمه یا مخمل بوده است. تزیین تور و مروارید معمولا برای آن بکار می رود. برای داشتن مراسم عقدی زیبا و مدرن باید از طراحان مجرب برای سفره عقد مدرن استفاده کنید.

سفره عقد مدرن یا کلاسیک؟ انتخاب شما کدام است؟

حال دیگر با ویژگی های سفره عقد مدرن و کلاسیک آشنا شدید و زمان آن است که برای انتخاب بین این دو، به سلیقۀ خودتان رجوع کنید. هیچ یک از این دو مدل بر یکدیگر برتری ندارند و هرسبکی از مراسم، زیبایی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارد. بنابراین، تنها نکتۀ مهم، خواست شماست. برای ما بنویسید که شما کدام سبک از سفره عقد را بیشتر می‌پسندید؟ مراسمی سنتی با رعایت همه جزئیات کلاسیک مورد پسندتان است یا جشنی ساده و مدرن؟

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW