تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

نواع چیدمان مجالس شامل چه بخش هایی می گردد

11 خرداد ، 1398
تشریفات ثمین

نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا طراحی و چیدمان مجالس مانند، مجالس عروسی، مهمانی خاص، کنفرانس ها و جشنواره ها و ... از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به طوری که اگر همه چیز به درستی در مکان و زمان مناسب باشد به یاد ماندنی تر خواهد بود و تاثیر بسیار خوبی بر شرکت کنندگان خواهد داشت. از این رو در طراحی و چیدمان مجالس باید اصول و نکاتی را رعایت کرد که به بهترین وجه نمایش داده شود.

دکوراسیون مجالس عروسی

اهمیت طراحی و چیدمان مجالس 

تشریفات مجالس، به خصوص مجالس عروسی، از اهمیت بالایی برخوردار است و داشتن یک خاطره رویایی و ماندگار از لحظات را برای خود متصور هستند. از این رو تشریفات مجالس عروسی باید به صورت حرفه ای انجام شود و این نیازمند رعایت اصولی در این زمینه است. سنجیدن نوع محل با امکانات موجود در آن و استفاده از عناصر مناسب برای طراحی و چیدمان مجالس و هماهنگی بین آنها وظیفه یک طراح است و نشان از حرفه ای بودن و شناخت او دارد.

باغ عروسی

انواع طراحی و چیدمان مجالس

همانطور که گفته شد طراحی و چیدمان مجالس بسیار حائز اهمیت است و مهمان ها باید زمانی را که در مجلسی هستند به خوبی و با رضایت کامل سپری کنند. در اینجا نکات کلی که باید در برگزاری مجالس که مربوط به طراحی و چیدمان مجالس است رعایت شود توضیح داده می شود.

طراحی و چیدمان درب ورودی

همواره اولین برخورد است که در یاد افراد باقی می ماند؛ از این رو ورودی هر مکانی در صورتی که به خوبی طراحی شده باشد نظر همگان را جلب خواهد کرد. برای مثال در صورتی که مجلس مورد نظر، مجلس عروسی باشد، می توان با استفاده از شیوه های گل آرایی در کنار استفاده از شمع و تور و پارچه و تلفیق مناسب این متریال ها، یک ورودی بسیار چشم نواز را هم برای عروس و داماد و هم مهمان ها ایجاد کرد. استفاده از شیوه های مختلف گل آرایی و استفاده آن در مسیر از درب  ورود تا جایگاه هم از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار است. بنابراین با توجه به نوع مجلس و فراخور موضوع می توان درب ورودی را که معرف مکان و رویدادی که قرار است برگزار شود، طراحی کرد. نکته ای که وجود دارد این است که باید از آیتم های با دوام استفاده کرد تا در طول برگزاری مجلس و تا پایان مراسم باقی بماند.

طراحی و چیدمان محیط برگزاری مجالس

محیط برگزاری مجالس و طراحی آن بسیار مهم است و باید با توجه به نوع محیط از عوامل مختلف استفاده کرد. برای مثال اگر در یک محیط باز باشد، اگر محدوده مهمانی و فضای آن مشخص نشده باشد باید بر اساس تعداد مهمان ها و طرحی که مد نظر است، طراحی و چیدمان محیط باز را انجام داد. از جمله: تعداد میز و صندلی و نحوه چیدمان آنها به گونه ای که نزدیکترین دسترسی به قسمت های مختلف محیط را داشته باشد و امکان رفت و آمد آسان باشد. در طراحی و چیدمان مجالس عروسی در محیط باز و یا هر مجلس دیگر باید چیدمان به نحوی باشد که مهمان ها بتوانند دید خوبی به جایگاه عروس و داماد یا اگر سخنرانی است، به محل سخنرانی داشته باشند. در محل های بسته بسته به اندازه محیط هم باید چیدمان به گونه ای باشد که امکان رفت و آمد بین صندلی ها آسان باشد. چیدمان میز پذیرایی، چیدمان بشقاب ها و ... هم باید دسترسی نزدیکی را داشته باشد تا مهمان مسافت طولانی را طی نکند و برای برداشتن چیزی به زحمت نیفتد و به میزان کافی باشد. در نظر گرفتن زمان برگزاری مجلس، روز یا شب، فصل برگزاری همگی در نحوه طراحی و چیدمان مجالس دخیل هستند و باید رعایت شود به خصوص در محیط های باز.

چیدمان باغ عروسی

استفاده از رنگ ها در طراحی و چیدمان مجالس 

شاید به جرات بتوان گفت استفاده از متریال های گران قیمت و با زیباترین طراحی در صورتی که رنگ مناسب به کار نرفته باشد، نه تنها زیبا نیست بلکه جلوه آنها را هم خواهد گرفت. متناسب با محیط و مجلس مورد نظر رنگ ها متفاوت خواهند بود. برای مثال در یک مجلس ترحیم باید رنگ های سنگین و تیره و خنثی به کار رود. در مجالس عروسی رنگ های ملایم و رویایی استفاده شود و رنگ های تند و زننده مناسب نمی باشد. البته باید در نظر داشت که تم مربوط به مجلس عروسی و هر مجلس دیگر چه چیزی است و سلیقه صاحب مهمانی هم دخیل است. اما این قاعده به صورت کلی است.

تشریفات و خدمات مجالس

در کنار همه عوامل طراحی و چیدمان وجود تیم پذیرایی بسیار مهم است که به صورت حرفه ای نسبت به راهنمایی و پذیرایی مهمان ها آموزش دیده شده باشند تا همه بتوانند به خوبی پذیرایی شوند و اوقات خوشی را داشته باشند.

پذیرایی مراسم عروسی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW