تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

اطلاعات مهم در مورد رسم و رسوم حنابندان

22 دی ، 1397
تشریفات ثمین

رسم و رسوم حنابندان در هر نقطه از کشور عزیزمان متفاوت می باشد و این امر به فرهنگ و آداب رسوم هر منطقه بستگی دارد. حنابندان از جمله مراسم هایی می باشد که در تمام عروسی ها بر پا می شود. توجه داشته باشید که فرهنگ و موقعیت جغرافیایی در رسم و رسوم حنابندان تاثیر بسیار زیادی را دارد.

رسم و رسوم حنابندان

مراسم حنابندان از جمله مراسمی می باشد که قبل از شب عروسی برگزار می شود. رسم و رسوم حنابندان با توجه به شهر و موقعیت جغرافیایی متفاوت می باشد؛ و با توجه به رسم و رسوم هر شهر و استانی این مجلس به روش ها و شیوه های مختلفی برگزار می شود. با توجه به این امر می توان گفت رسم و رسوم حنابندان به فرهنگ و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. این مراسم فقط در کشور عزیزمان مرسوم نبوده و می توان برگزاری حنابندان را در کشور ترکیه نیز مشاهده کرد؛ که در کشور ترکیه نیز با توجه به آداب و رسوم مختص خود این مجلس برپا می شود. حنابندان از جمله مراسم هایی می باشد که بی شک در تمامی عروسی ها شاهد آن هستیم و تمامی افراد در هر نقطه از کشورمان، با توجه به آداب خود با رسم و رسوم مختص خود حنابندان می گیرند که در ادامه مقاله به رسم و رسوم حنابندان در شهرهای مختلف کشورمان پرداخته ایم. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی از رسم و رسوم حنابندان در هر یک از استان های کشورمان به دست آورید.

جشن حنابندان _ تشریفات ثمین

حنابندان در شهرهای مختلف

همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم رسم و رسوم حنابندان به شهری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد که در زیر به رسم و رسوم حنابندان در شهر تبریز و اصفهان اشاره کرده ایم:
- رسم و رسوم حنابندان در شهر تبریز: مراسم حنابندان در میان آذری زبان ها به زیباترین و جالب ترین شکل ممکن برگزار می شود. آذری زبان های تبریزی امروزه 2 الی 3 روز مانده به عروسی حنابندان را برگزار می کنند. در این مراسم حنای آماده شده بر کف دست عروس و داماد گذاشته می شود. حنا توسط خانواده داماد تهیه می شود و همراه کادوها و هدایای دیگر به منزل عروس برده می شود.
- رسم و رسوم حنابندان در شهر اصفهان: این مراسم در شب قبل عروسی برگزار می شود. خانواده داماد حنا را در منزل عروس آماده و بر دست زوجین قرار می دهند.

برگزاری مراسم حنابندان _ تشریفات ثمین

تشریفات رسم رسوم حنابندان

تشریفات مربوط به رسم و رسوم حنابندان، شامل تالار حنابندان و پذیرایی ویژه در این شب می باشد. معمولا عروس خانم لباس بسیار باشکوهی را بر تن می کند که معمولا لباس هایی با رنگ های روشن، بیشتر مد نظر عروس خانم ها است. همچنین تالار حنابندان ویژه ای برای این مراسم آماده می شود که از انواع مختلف شمع ها برای تزیین تالار عروسی استفاده می شود و معمولا جشن مربوط به این مراسم تا دیر وقت های شب طول می کشد. عروس خانوم ها معمولا در این مراسم از آرایش ساده تری استفاده می کنند و آرایش اصلی را به مراسم عروسی موکول می کنند. شما نیز با در نظر گرفتن آیتم های بسیار ساده می توانید یک مراسم باشکوه حنابندان داشته باشید.

جشن و شادی روز عروسی _ تشریفات ثمین

هزینه های حنابندان

معمولا هزینه های  حنابندان با توجه به شهر های مختلف، متفاوت می باشد ‌ولی در حالت کلی هزینه های مربوط به پذیرایی مراسم حنابندان را پدر عروس و هزینه های مربوط به آرایش عروس و لباس مجلسی عروس خانم را داماد در نظر می گیرد. البته در برخی از نواحی کشورمان مراسم حنابندان هیچ هزینه ای برای عروس و داماد ندارد به گونه ای که در این روز بستگان و دوستان عروس و داماد هدیه هایی را برای آن ها تهیه می کنند و در قالب یک ملاقات کوتاه این روز در منزل پدر عروس یا داماد برگزار می شود. البته اخیرا برای کاهش هزینه های مربوط به مراسم عروسی معمولا زوجین در نظر دارند که در این روز هزینه های زیادی را نپردازند و همه ی تشریفات مجالس مربوطه را به روز جشن عروسی موکول کنند که از نظر دوستان و بستگان نیز این ایده بسیار مورد قبول می باشد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW