تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

آداب و رسوم برگزاری جشن نامزدی

19 دی ، 1397
تشریفات ثمین

باید ها و نباید های مراسم نامزدی

جشن نامزدی از اولین مراسم های است که زوج های جوان قبل از پیوند با یکدیگر، برگزار می کنند. ایرانیان از قدیم برای جشن های هفت شبانه روز شان، شهرت زیادی داشتند. اگر از تشریفات و چشم و هم چشمی های امروزه کم کنیم، هنوز می توانیم از جشن ها نهایت لذت را ببریم. بازه زمانی بین آشنایی یک زوج و عقدکنان آنها، دوران نامزدی نامیده می شود. این مراسم در هر شهر و کشوری، به گونه ای متفاوت برگزار می شود که در ادامه می خواهیم رسومات رایج در این جشن را بررسی کنیم.

حلقه عروسی _ تشریفات مجالس ثمین

مخارج جشن نامزدی

در بعضی خانواده ها، بلافاصله بعد از آشنایی زوج، به منظور آشنا شدن خانواده ها با تشریفات مجالس در مراسم نامزدی جشنی ترتیب می دهند ولی در برخی از خانواده ها، ترجیح می دهند که بعد از آشنایی کامل زوج و قبول کردن شرایط یکدیگر، جشن نامزدی را برگزار کنند. در جشن نامزدی معمولا خانواده عروس، میزبان هستند و خانواده داماد به عنوان مهمان، به خانه پدر عروس می آیند. مخارج جشن نامزدی بنابر رسومات هر شهر و هر خانواده، متفاوت است. رسم بعضی خانواده ها به این صورت است که تمامی مخارج بر عهده خانواده عروس است و در بعضی خانواده ها، هر دو طرف عروس و داماد، برای این کار شریک هستند.

دسته گل خواستگاری و نامزدی _ تشریفات مجالس ثمین

هدایای جشن نامزدی

از آن جایی که خانواده عروس میزبان هستند، خانواده داماد، هدیه هایی برای عروس و خانواده اش می آورند. از واجبات مراسم جشن نامزدی و بله برون، پیش حلقه، گل و شیرینی است. بعد از توافقات لازم، خانواده داماد، پیش حلقه را در انگشت حلقه عروس می گذارند و دسته گلی به عنوان پیشکش برای عروس می آورند. هدیه هایی که در جشن نامزدی توسط داماد به عروس و خانواده اش داده می شود، باید شیک و با رنگ های شاد و با وسواس زیاد انتخاب شده باشند چون به عنوان اولین هدایا و به نشانه پذیرش عروس در خانواده داماد، به عروس اهدا می شوند.

حلقه نامزدی _ تشریفات مجالس ثمین

روال جشن نامزدی

جشن نامزدی با حضور خانواده داماد در منزل خانواده عروس شروع می شود. در این جشن معمولا تمامی بزرگتر ها حضور دارند و شروع به معرفی یکدیگر می کنند تا آشنایی کامل خانواده ها، صورت بگیرد. در ادامه اگر همه چیز خوب پیش برود، با خوردن شیرینی ای که خانواده داماد تهیه کرده است، به نشانه موافقت دهان خود را شیرین می کنند. در این جشن معمولا زمان دقیق جشن عقد را هم مشخص می کنند. اگر خانواده ها قصد برگزاری مراسم بله برون را نداشته باشند، در همین مراسم راجع به مهریه هم صحبت می شود و در نهایت، در بازه ای که بین این مراسم و مراسم عقد در باغ عروسی وجود دارد، فرصت آشنایی بیشتر برای زوج جوان داده می شود.

نکاتی راجع به جشن نامزدی

از آن جایی که این اولین بار است که عروس و داماد در جمع خانواده ها ظاهر می شوند، بهتر است ظاهری آراسته و شیک برای خود انتخاب کنند، بهتر است عروس خانم لباسی پوشیده و رنگ روشن بپوشد کت و شلوار یا بلوز و دامن برای این مراسم مناسب تر هستند. در صورت زیاد بودن مهمان ها، بهتر است عروس به آرایشگاه عروس خوب برود، آرایش ملایم در این جشن، بیشتر توصیه می شود و مناسب تر است که از آرایش غلیظ و زننده که سنتان را بیشتر نشان می دهد، دوری کنید. برای این مراسم حتما یک عکاس و فیلمبردار، تدارک ببینید یا کار عکاسی از مراسم را به یک نفر از فامیل که عکس های خوبی می گیرد، بسپارید، چون این مراسم یکی از خاطره انگیزترین جشن های عمرتان خواهد بود.
سعی کنید در این مراسم، از رسم و رسومات خانواده مقابل خود خبردار شوید و به آنها احترام بگذارید. در بعضی خانواده ها رسم است که در مراسم نامزدی، صیغه عقد موقت خوانده می شود تا صحبت زوج با رعایت مقدمات مذهبی انجام گردد ولی در بعضی خانواده ها، صیغه خواندن را مناسب نمی دانند و بر این باورند که چون هنوز کاملا تکلیف دختر خانم و آقا پسر مشخص نیست، بهتر است که با رعایت فاصله ها، با هم آشنا گردند. در هر صورت هر دوی این رسم های نامزدی قابل احترام هستند و باید به آنها احترام گذاشت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW