تشریفات عروسی و خدمات مجالس ثمین

تشریفات عروسی و برگزاری جشن ازدواج

17 آبان ، 1397
تشریفات ثمین

برگزاری مراسم ازدواج در تشریفات عروسی

ازدواج و پیوند زناشویی در کشور ما ایران مراسم و آداب خاص خود را دارد. تشریفات عروسی یکی از مهمترین دغدغه های زوج ها برای برگزاری مراسم عروسی به عنوان یکی از فراموش نشدنی ترین رویدادهای زندگی است. تشریفات عروسی شامل فراهم آوردن کلیه وسایل، به جا آوردن آداب و رسوم خاص، تهیه پیش نیازهای جشن و سایر موارد دیگر برای زوج ها و خانواده هایشان است که بسیار استرس آور خواهد بود. این  اضطراب شیرین با پیش بینی هایی که در روزهای قبل از عروسی و مراسم های قبل از آن انجام می شود قابل حل است. با کمک گرفتن از موسسات ارائه دهنده خدمات و تشریفات عروسی می توانید به برگزاری خوب و آبرومند مراسم کمک کنید به گونه ای که خاطرات آن تا پایان عمر در ذهن عروس و داماد و خانواده های آنها باقی بماند.

آداب و رسوم ازدواج

ازدواج کردن در کشور ما ایران آداب و رسوم خاص خود را دارد و رسوم آن در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است. به جا آوردن این رسوم و همچنین تشریفات عروسی برای بسیاری از افراد اهمیت خاصی دارد. مراحل ازدواج مانند خواستگاری، نامزدی، بله برون، مراسم عقد، تهیه جهیزیه، حنابندان و جشن عروسی و روز بعد از آن نیازمند وقت و انرژی بسیاری است. هرکدام از این مراسم باید بر اساس علاقمندی‌ها و رسوم دو طرف انجام شود. عروس و داماد و خانواده های شان در هر کدام از این مراحل سرگرم آماده کردن پیش نیازهای برگزاری این مهمانی ها و برگزاری هرچه بهتر آنها هستند.
در مراسم خواستگاری پیشنهاد ازدواج به عروس داده می شود و خانواده های زوجین آنها را همراهی می کنند. عروس و داماد پس از گذراندن دوران آشنایی در صورت تمایل تصمیم به ازدواج می‌گیرند و در مرحله بعد با یکدیگر نامزد می شود. در دوران نامزدی ارتباطات نزدیک تر شده و در این دوران عروس و داماد به عنوان کسانی که مایل به ازدواج باهم هستند معرفی می شوند. بعد از مراسم نامزدی عروس و داماد به عقد هم درآمده و پس از مدتی مراسم عروسی را برگزار می کنند. 

تشریفات عروسی و برگزاری جشن ازدواج

خواستگاری و نامزدی

مراسم خواستگاری در ایران مانند همه جای دنیا عبارت است از یک مهمانی خانوادگی که در آن آقای داماد به همراه خانواده به منزل عروس خانم رفته و پیشنهاد ازدواج توسط بزرگترها مطرح می شود. پس از مدتی خانواده ها نظرات خود را اعلام کرده در صورت تمایل دو نفر، مرحله بعد که مراسم بله برون است برگزار می شود. در مجلس بله برون خانواده های عروس و داماد با فامیل های نزدیک  حضور پیدا کرده و در آن مهریه عروس خانم را تعیین می کنند. در صورت تمایل و رضایت هر دو طرف مهریه به تایید رسیده و عروس و داماد نامزد می شوند. در مراسم نامزدی هدیه هایی به رسم یادبود به عروس خانم داده میشود و با صرف شیرینی این اتفاق زیبا را جشن می گیرند و حلقه نامزدی در این جشن به انگشت عروس خانوم می رود. در این مهمانی تشریفات عروسی را نمی بینیم و بسیار ساده برگزار می شود و مراسم نامزدی به معنای رضایت دو نفر برای ازدواج است.

مراسم عقد

مراسم عقد یکی از مهم ترین مراحل قبل از عروسی است که آداب و رسوم خاص خود را دارد. تشریفات عروسی در مراسم عقد گاهی دیده می‌شود اما معمولاً سعی می شود که قوانین و رسوم خاص خانواده‌ها رعایت شود. در ادیان مختلف روش‌های متعددی برای برگزاری مراسم عقد وجود دارد ازدواج در دین اسلام بر سر سفره عقد، در حضور عاقد، حضور خانواده های عروس و داماد به ویژه پدر و مادر عروس و داماد و چند شاهد دیگر برگزار می‌شود. خطبه عقد ازدواج بسیار مهم است و عروس و داماد  با وکالت دادن به عاقد پیوند زناشویی می بندند. بر سر سفره عقد نیز خوراکی ها، هدیه ها و سایر وسایل دیگر دیده می شود. عروس و داماد بر سر این سفره می‌نشینند و به خطبه عقد گوش می‌دهند. پس از پایان خطبه عقد حلقه های ازدواج را در دست یکدیگر می کنند و به جمع مهمانان می روند. هدایایی که در مراسم عقد ردوبدل می‌شود بر اساس سلیقه خانواده ها تهیه شده و تقدیم خواهد شد. 

تشریفات عروسی و برگزاری جشن ازدواج

تهیه جهیزیه و مراسم حنابندان

در دوران عقد و پیش از برگزاری مراسم عروسی خانواده عروس به تهیه وسایل لازم برای زندگی عروس و داماد می پردازند. در شهرها و مناطق مختلف ایران تهیه جهیزیه رسوم مختلفی دارد. جهیزیه عبارت است از وسایل و ادوات لازم  برای زندگی دو نفر در منزل جدید که از طرف خانواده عروس و داماد به عنوان هدیه ای برای شروع زندگی به آنها داده می شود. قبل از برگزاری مراسم و تشریفات عروسی،  جهیزیه عروس و داماد در منزل آنها چیده می شود که به این مراسم به اصطلاح جهازبران میگویند که در برخی نقاط ایران هنوز برگزار می شود. در این مراسم بستگان و نزدیکان عروس و داماد در مهمانی حضور پیدا کرده و به آنها شروع زندگیشان را تبریک می گویند. پس از مراسم جهازبران مراسم حنابندان به عنوان جشنی در روزهای پایانی زندگی عروس در منزل پدرش برگزار می شود. در این مراسم عروس و داماد به همراه بستگان نزدیک و خانواده هایشان در مهمانی شاد حضور پیدا کرده و به رسم  قدیم دست های شان را با حنایی که از قبل در ظرف های آماده قرار داده شده و تزیین شده است، آغشته می کنند. 

تشریفات عروسی

قبل از برگزاری مراسم عروسی زوجین از ماه‌ها قبل، مناسبت های مختلف موجود در تقویم را بررسی کرده و زمانی را برای برگزاری جشن عروسی در نظر می گیرند. قبل از برگزاری عروسی و بعد از آن هزاران کار  کوچک و بزرگ وجود دارد که باید به خوبی انجام شود تا برگزاری مجالس عروسی به گونه ای که به دلخواه و مورد پسند هر دو طرف باشد انجام گیرد. برگزاری مراسم عروسی مستلزم تشریفات عروسی خاص می باشد. برای آنکه بتوانید یک جشن ایده آل داشته باشید باید نکاتی را در نظر بگیرید و در عین حال از حساسیت و نگرانی زیاد بپرهیزید. سعی کنید برنامه ریزی کامل و خاص داشته باشید تا بتوانید خاطره شیرین شب عروسی را برای همیشه در ذهن خود و مهمانان رقم بزنید.

سعی کنید تا حد ممکن از موسسات برگزار کننده خدمات مجالس عروسی برای انجام تشریفات عروسی استفاده کنید. با این کار زمان لازم برای انجام کارهای مهمتر از آن پیدا خواهید کرد. آماده کردن لباس، هماهنگی با آرایشگاه و آتلیه، برنامه ریزی غذا و پذیرایی مهمانان، باغ عروسی و مکان مورد نظر برای خود را در نظر بگیرید. اجاره تالار یا باغ عروسی، خرید هدیه ها، هماهنگی با آتلیه عکاسی، انتخاب آینه و شمعدان و هماهنگی با محضرخانه از کارهای مهم و اساسی است که نباید فراموش کنید. 

مراسم  و تشریفات عروسی

در هر کدام از شهرهای ایران مراسم عروسی به صورت های مختلفی برگزار می شود. در این مراسم ضمن رعایت تشریفات عروسی، جشن برگزار شده و عروس و داماد به خانه جدید خود برای شروع زندگی می روند. روال کار در روز عروسی به این صورت است که صبح روز عروسی، عروس و داماد به آرایشگاه می روند و بعد از آماده شدن، عروس و داماد با ماشین تزیین شده و گل آرایی زیبا به آتلیه رفته و تصاویری از عروسی خود را ثبت می‌کنند. بعد از آن به تالار یا باغ عروسی رفته و در کنار مهمانان، دوستان، آشنایان و بستگان این شب زیبا را جشن می گیرند. مهمانان و خانواده ها در پایان مراسم پس از برگزاری تشریفات عروسی  به بهترین نحو عروس و داماد را تا رفتن به منزل خود بدرقه می‌کنند و برای آنها شادی، سلامتی و خوشبختی آرزو می‌کنند. فردای روز عروسی مراسمی به نام پاتختی برگزار می شود که در بعضی نقاط ایران مرسوم است. در این مراسم دوستان و آشنایان و فامیل ها حضور پیدا کرده و هدایایی را به عروس و داماد تقدیم میکنند.

نکات مهم در تشریفات عروسی

تشریفات عروسی زیاد و هزینه بر است. برای برگزاری مراسم عروسی وسواس نداشته باشید. سعی کنید همه چیز را از قبل پیش‌بینی کرده و بر اساس بودجه خود هزینه کرده و از تراشیدن هزینه‌های اضافی در تشریفات عروسی دوری نمایید که این روز زیبا را با نگرانی و اضطراب خراب نکنید. قبل از جشن مواظب سلامتی خود باشید و آرامش خود را حفظ کنید. از موسسات برگزار کننده تشریفات عروسی به میزان لازم استفاده کنید. تا جایی که می‌توانید کارهای جشن را به آنها محول کنید تا بتوانید جشن آبرومندانه و باشکوهی ضمن حفظ آرامش و سلامت خود داشته باشید. برای بهتر بودن تشریفات مجالس، تالار یا باغ عروسی را قبل از برگزاری مراسم ببینید و امکانات آن را بررسی کنید. غذاهای شب عروسی را از قبل تست کنید و سپس سفارش دهید. برای برگزاری مراسم و هدایای جشن سختگیری به خرج ندهید و بیشتر به فکر لذت بردن از آن مراسم و شاد بودن باشید. فراموش نکنید در حین برگزاری مراسم عروسی و جشن و پایکوبی به مهمانان خود سر بزنید و از آنان بابت حضور در مهمانی تشکر کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LerJxMdAAAAAPJW8bBw_VGAxoQSLjqAJlPopHKW