سفره عقد چیست و چه اجزایی دارد؟
1396/11/18 | تعداد نظرات :0
سفره عقد چیست و چه اجزایی دارد؟
یکی از خاص ترین بخشهای جشن عروسی در مراسم ازدواج ایرانی سفره عقد است. سفره ای که عروس و داماد بر سر آن می نشیند و به خطبه عقد گوش می دهند جایگاه بسیار مهمی در  برگزاری مراسم عروسی دارد. در تزئین سفره عقد باید از لوازم خاص و منحصر به فرد استقاده شود. در ضمن رنگ سفره عقد یکی از موارد حائز اهمیت می باشد. 
در واقع گستردن بساط عقد پیش از عروس و داماد نوعی کارت تبریک گویا با آرزوی سعادت برای زوج جوان بود . هر ترکیب و ماده ای که در این سفره به کار می رفت ، معنایی ویژه و زیبا در خود داشت . شاید امروز بیشتر عروس و داماد ها و اطرافیان آنها ندانند که معنای ترکیب سفره عقد چیست و در اساس به چه منظور ی گسترده می شود . از یک رسم پر معنای دیرین فقط صورت ظاهری آن حفظ شده و به جا مانده است.
نشانه ی مورد تایید قرار داشتن وصلت از سوی خداوند و طلب یمن و برکات الهی جلو آینه و بالای سفره قرار می گیرد. آینه هچنان که در خرید عروسی آینه در سرلوحه و پس از قرآن قرار دارد در سفره عقد نیز در صدر سفره و رو به عروس و داماد قرار می گیرد تا با نگریستن در آن دلهایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد و سعادتمند شوند .
 نماد شناخته شده عشق در سراسر جهان است . شيرينی آشكار است كه شيرينی به نشانه به ارمغان آوردن شهد خوشبختی بر سر سفره عقد می نشيند. معمولا هر دو نوع شيرينی خشك و تر را به اين منظور به كار می برند شيرينی سفره عقد بايد خوش ريخت كوچک وتازه باشد. ميوه: نهادن ميوه های رنگين بر سر سفره عقد به منزله برخورداری عروس و داماد از مواهب رنگارنگ الهی ونعمت های طبيعی زندگی است.
 به مفهوم سفره كوچک است و در اصطلاح به طبق هايی چوبی گفته می شد كه در آن وسايل عقد را قرار می دادند. نان: در گذشته نان سر سفره عقد سنگک بود اما امروزه هر نوع نانی رامي توان به اين منظور مورد استفاده قرار داد. اسپند علاوه بر دود كردن اسپند در آغاز هر يك از مراسم و جشن های مربوط به ازدواج از جمله عقد به نيت دور داشتن چشم بد از وصلت جديد و از جان عروس و داماد. كله قند ساييدن يك جفت كله قند هم شكل و هم اندازه روي پارچه ای بر سر عروس و داماد به نيت فروباريدن شادی و شييرنی بر سر آنها طی زندگی مشترک صورت می گيرد. تور قند ساييدن حرير تور با پارچه نازك سپيد رنگی را به شكل مربع يا مستطيل تهيه مي كنند تا كله قند ها روی آن بر سر عروس و داماد ساييده شود .
دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه