}

اجزای سفره عقد و تزئین سفره عقد

سفره عقد 
یکی از خاص ترین بخشهای جشن عروسی در مراسم ازدواج ایرانی سفره عقد است. سفره ای که عروس و داماد بر سر آن می نشیند و به خطبه عقد گوش می دهند جایگاه بسیار مهمی در برگزاری مراسم عروسی دارد. در تزئین سفره عقد باید از لوازم خاص و منحصر به فرد استقاده شود. در ضمن رنگ سفره عقد یکی از موارد حائز اهمیت می باشد. 

در واقع گستردن بساط عقد پیش از عروس و داماد نوعی کارت تبریک گویا با آرزوی سعادت برای زوج جوان بود . هر ترکیب و ماده ای که در این سفره به کار می رفت ، معنایی ویژه و زیبا در خود داشت . شاید امروز بیشتر عروس و داماد ها و اطرافیان آنها ندانند که معنای ترکیب سفره عقد چیست و در اساس به چه منظور ی گسترده می شود . از یک رسم پر معنای دیرین فقط صورت ظاهری آن حفظ شده و به جا مانده است. 

 بر سر سفره عقد معمولا اجزای زیر را قرار می دهند. 

قرآن  نشانه ی مورد تایید قرار داشتن وصلت از سوی خداوند و طلب یمن و برکات الهی جلو آینه و بالای سفره  قرار می گیرد. آینه هچنان که در خرید عروسی آینه در سرلوحه و پس از قرآن قرار دارد در سفره عقد نیز در صدر سفره و رو به عروس و داماد قرار می گیرد تا با نگریستن در آن دلهایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد و سعادتمند شوند . 
یک جفت شمعدان شمعدان ها در دو سوی آینه جای دارند و شمع های فروزان درون آنها هنگام جاری شدن صیغه عقد، نشانه آرزوی روشنایی و گرمی در پیوند عروس و داماد است . جنس شمعدان با قاب آینه یکی و معمولاً نقره برنز یا بلورین می باشد.

نقل و سكه نقل به نشانه ی شيرين كامی و سكه برای افزايش روزی عروس و داماد سر سفره ی عقد گذاشته می شود . امروز مخلوطی از نقل سه مرواريد و پولك را در بسته بندی هاي كوچک يا اشكال ابتكاری ديگر قرار می دهند واين تورها را با شكوفه و روبان تزيين می كنند.سكه های ويژه سفره عقد ،طلايی رنگ است كه روی آن مبارک باد يا نام مبارک حضرت مهدی (عج) ضرب می شود . تخم مرغ از دير باز تا كنون تخم مرغ نماد تولد وتداوم نسل است از اين رو پيداست كه نهادن آن بر سفره ی عقد به نيت ادامه نسل زن و مرد و باروری ازدواج آن دو می باشد. معمولا برای تبرک تعداد تخم مرغ ها را پنج دوازده يا چهارده به نيت پنج تن دوازده امام (ع)‌و چهارده معصوم(ع)‌انتخاب می كنند.

اجزای سفره عقد و تزئین سفره عقد

 
گل سرخ يا رز نماد شناخته شده عشق در سراسر جهان است . شيرينی آشكار است كه شيرينی به نشانه به ارمغان آوردن شهد خوشبختی بر سر سفره عقد می نشيند. معمولا هر دو نوع شيرينی خشك و تر را به اين منظور به كار می برند شيرينی سفره عقد بايد خوش ريخت كوچک وتازه باشد. ميوه: نهادن ميوه های رنگين بر سر سفره عقد به منزله برخورداری عروس و داماد از مواهب رنگارنگ الهی ونعمت های طبيعی زندگی است.
 عسل  مراسم عسل در دهان همديگر گذاشتن پس از جاری شدن صيغه عقد به منظور آن كه عروس داماد در آينده مايه ی شيرين كامی و دلارامی هم باشند. 
جا حلقه ای حلقه ی ازدواج زوج معمول امشابه هم است و در جعبه مخصوصی از طلا فروشی خرداری ميگردد . اين حلقه را بر جايگاه خاص و زيبايی پيش پای عروس و داماد می گذارند. تا پس از جاری شدن صيغه عقد آن را در انگشت هم جای دهند.

خونچه نان و اسپند به مفهوم سفره كوچک است و در اصطلاح به طبق هايی چوبی گفته می شد كه در آن وسايل عقد را قرار می دادند. نان: در گذشته نان سر سفره عقد سنگک بود اما امروزه هر نوع نانی رامي توان به اين منظور مورد استفاده قرار داد. اسپند علاوه بر دود كردن اسپند در آغاز هر يك از مراسم و جشن های مربوط به ازدواج از جمله عقد به نيت دور داشتن چشم بد از وصلت جديد و از جان عروس و داماد. كله قند ساييدن يك جفت كله قند هم شكل و هم اندازه روي پارچه ای بر سر عروس و داماد به نيت فروباريدن شادی و شييرنی بر سر آنها طی زندگی مشترک صورت می گيرد. تور قند ساييدن حرير تور با پارچه نازك سپيد رنگی را به شكل مربع يا مستطيل تهيه مي كنند تا كله قند ها روی آن بر سر عروس و داماد ساييده شود .
طراحی سایت وبهینه سازی سایت :پیام آوران پارسیان