انتخاب سفره عقد مدرن و سفره عقد سنتی

چیدمان سفره عقد 

چیدمان سفره عقد به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد. سفره عقد در دو سبک متفاوت به نام های سفره عقد مدرن و سفره عقد سنتی وجود دارد که هر دو نوع زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. چیدن سفره عقد به روش سنتی از مدت ها قبل در ایران مرسوم بوده است و از زیباترین چیدمان ها محسوب می شود که با به کارگیری خلاقیت های متفاوت به راحتی می توان انواع سفره عقد سنتی را چید. سفره عقد سنتی در عین سادگی جذابیت بسیار زیادی دارد که برای افرادی که طرفدار اصالت و سنت ایرانی هستند مناسب است. معمولا این مدل از سفره عقدها بر روی زمین چیده می شوند تا به سنت ایرانی بیشتر نزدیک باشند. اما مدل جذاب دیگر سفره عقد مدرن می باشد که آن نیز طرفدار زیادی دارد و برای افرادی که سلیقه آنها مدرن است بسیار مناسب می باشد.

سفره عقد مدرن _ تشریفات عروسی ثمین

اقلام سفره عقد

اگر قصد دارید خودتان سفره عقد را بچینید ابتدا باید با اجزای سفره آشنا شوید زیرا سفره عقد هم مانند سفره هفت سین دارای اجزای خاصی می باشد که در میان فرهنگ های ایرانی مشترک هستند. اجزای اصلی سفره قرآن، شمعدان، آیینه، نقل و سکه، نبات، تخم مرغ، فندق و بادام و گردو، گل، میوه، نان وپنیر، عسل و کله قند و اسپند می باشند که عده ای طبق سلیقه و رسم و رسوم خود از گلاب، رازیانه، برنج، دانه های خشخاش، نمک و کندر نیز استفاده می کنند.

سفره عقد سنتی _ تشریفات مجالس ثمین

چیدمان سنتی یا مدرن و یا تلفیقی از هر دو

انتخاب سفره

ابتدا در نظر بگیرید که می خواهید سفره عقد را به روش سنتی بچینید یا مدرن. برای طراحی سنتی پارچه های ترمه یا قلم کار می توانند گزینه بسیار خوبی باشند. همچنین برای چیدمان مدرن تورهای رنگی یا پارچه های دانتل برای استفاده در باغ عروسی مناسب هستند. در صورتی که از تور استفاده می کنید بهتر است تورهای خشک و حجم دار را انتخاب کنید به این دلیل که ظرف ها در آنها فرو بروند و زیبایی سفره شما را چند برابر کند.

شمع آرایی سفره عقد _ تشریفات مجالس ثمین

انتخاب ظرف ها

برای چیدمان سنتی ظروف سفالی، فلزی و مسی می توانند انتخاب بسیار خوبی باشند. ظروف سفالی هزینه کمتری دارند و بیشتر در بازار موجود می باشند. برای چیدمان مدرن هم می توانید از ظرف های کریستال و ظروف گیلاسی استفاده کنید که زیبایی چشمگیری دارند.

قرآن

طبق اندازه قرآن رحل زیبایی تهیه کنید و به نشانه دین و احترام بالای سفره قرار دهید. در تمامی سفره ها چه مدرن و چه سنتی قرآن از اجزای مهم سفره عقد به شمار می آید.

گلاب

برای سفره سنتی می توانید از گلاب پاش های سفالی یا مسی استفاده کنید. در سفره عقدهای مدرن هم از یک تنگ شیشه ای زیبا می توانید برای جای گلاب بهره ببرید.

نبات

نبات را هم می توانید با توجه به نوع سفره عقد در ظروف مورد نظر بگذارید. برای زیبایی سفره می توانید از نبات های زعفرانی یا رنگی استفاده کنید. امروزه نبات ها را به طرح های زیبایی مانند گل در می آورند و برای انواع سفره ها استفاده می کنند.

تخم مرغ

تخم مرغ ها را نیز می توانید طبق سلیقه خود رنگ آمیزی کنید. برای مثال می توانید برای چیدمان سنتی از طرح های ترمه استفاده کنید و برای سفره مدرن آنها را اکلیلی کنید و در ظرف های متناسب با نوع سفره بچینید.

آجیل

اگر سفره شما خلوت بود آجیل ها را در ظرف های جداگانه بریزید و اگر سفره شلوغ بود آجیل ها را در یک ظرف بریزید. انتخاب ظرف ها هم با توجه به نوع سفره می باشد.

عسل

ظرف انتخابی برای عسل بهتر است کوچک و سبک باشد. از قدیم رسم بوده عسل را با انگشت در دهان می گذارند ولی اگر مایل به این کار نیستید می توانید کنار آن از قاشق عسل خوری استفاده کنید. در سفره های مدرن آن را در جام های فانتزی می ریزند.

میوه سفره

انتخاب نوع میوه سلیقه ای می باشد اما میوه هایی که بیشتر رایج هستند سیب و انار می باشند. همچنین برای تزیین میوه موز و آناناس نقش عمده ای دارند.

آینه و شمعدان

زاویه آینه و شمعدان باید طوری باشد که عروس و داماد تصویر خود را در آینه ببینند. انتخاب رنگ و مدل آنها نیز به سلیقه طرفین و نوع چیدمان سفره بستگی دارد. جایگاه آینه در هر دو نوع سفره عقد در بالای سفره است و شمعدان ها هم در طرفین قرار دارند.


 
سایر مقالات
توضیحات کلی در مورد تشریفات مجالس سفره عقد
تشریفات مجالس امروزه بسیار افزایش یافته است و در تمامی مجالس دیده می شود. اما تشریفات مجالس در مجالس عروسی و سفره عقد بیشتر به چشم می خورد. 

بیشتر

باید ها و نباید های آرایش عروس
برای مراسم خود می توانید به دنبال یک آرایشگاه خوب باشید و یا آرایشگاهتان را از میان آرایشگاه های که توسط خدمات مجالس یا تشریفات عروسی به شما معرفی می شوند انتخاب کنید.

بیشتر

برگزاری بهترین خدمات تشریفات عروسی لوکس

جشن عروسی بهترین روز زندگی یک فرد است. تشریفات عروسی یکی از مسایلی است که برای بسیاری از زوج ها با ارزش است. همیشه موضوعاتی از قبیل طریقه برگزاری مراسم عروسی، انتخاب باغ عروسی و ... از مسایل نگران کننده بوده است.

بیشتر

چک لیست برنامه ریزی مراسم عروسی
یکی از مهمترین مناسبت های زندگی هر شخصی روز جشن عروسی می باشد. سازماندهی و هماهنگی در این روز خاص بسیار با اهمیت است 

بیشتر

نیاز به راهنمایی دارید؟