چیدن سفره عقد به کمک مؤسسات تشریفات مجالس

امروزه دغدغه تمام زوج های جوان برای شروع زندگی مشترک برگزاری مراسم عروسی شان به بهترین شکل ممکن و قیمتی مناسب است. در حال حاضر مؤسساتی وجود دارند که به تدارک دهنده تشریفات مجالس معروف هستند. مؤسسات تشریفات مجالس مؤسساتی هستند که برگزاری مراسم عروسی و خدماتی که مربوط به این مراسم می‌شود را برعهده دارند. خدماتی که تشریفات مجالس در یک مراسم ازدواج ارائه می‌دهند، شامل سفره عقد، آرایشگاه، فیلم برداری، آتلیه، غذا و پذیرایی، گل آرایی، بادکنک آرایی و سایر تشریفات مجالس و نیازهای یک مراسم ازدواج است می‌باشد.

سفره عقد چیست؟

هنگامی که یک دختر و پسر جوان تصمیم به شروع زندگی مشترک دارند بنا بر عرف و قانون در کنار هم بر سر سفره‌ای که که با وسایل مختلفی تزیین شده است، می‌نشینند و عاقد صیغه محرمیت بین زوج جوان را جاری می‌کند. این سفره در اصطلاح عام به سفره عقد معروف است. به جرأت می‌توان گفت سفره عقد مهم‌ترین و بهترین بخش یک مراسم عروسی می‌باشد. این سفره دارای اسباب و لوازمیست که ریشه در فرهنگ اصیل و کهن ایرانی دارند و هر کدام گویای نماد و سنبل خاصی است. امروزه شاید زوج‌های جوان و جوانان به این وسایل فقط از جنبه زیبایی نگاه کنند و معنا و مفهوم نهفته در پشت هر کدام از اجزا را ندانند.

چیدن سفره عقد به کمک مؤسسات تشریفات مجالس

اجزای سفره عقد

قرآن مجید و آینه و شمعدان:

همان گونه که هر کدام از ما مسلمانان هر کار و امر مهمی را با نام و یاد خدای بزرگ شروع می‌کنیم اولین چیزی که بعد از پهن شده سفره عقد در سفره گذاشته می‌شود، قرآن مجید است.که به یمن مبارکی و یاری خواستن از خدای متعال و اینکه ازدواج سفارش شده در کتاب آسمانی ما مسلمانان است، در سفره عقد قرار می‌گیرد. و در کنار آن سجاده و مهر نیز قرار می‌گیرد. در قسمتی دیگر از سفره عقد، آینه را قرار می‌دهند به صورتی که روبروی عروس و داماد باشد و زوج جوان بتوانند چهره و تصویر خود را در آینه ببینند و نسبت به هم احساس مهر و محبت کنند. در کنار آینه در هر طرف یک شمعدان قرار می‌دهند و شمع‌هایی روشن در آن می‌گذارند که نماد روشنایی و خوشبختی برای عروس و داماد است.

نان و پنیر و سبزی:

نان و پنیر از دیگر اجزای سفره عقد است که امروزه به اشکال متفاوت و زیبایی تزیین می‌شود که نشانه رزق و روزی می‌باشد و با آرزوی داشتن رزق و روزی فراوان برای زوج جوان در سفره عقد قرار می‌گیرد. و سبزی را نیز به نشانه سلامتی و سرسبزی و زندگی در سفره می‌گذارند.

چیدن سفره عقد به کمک مؤسسات تشریفات مجالس

نبات و عسل:

نبات همچنان نماد شیرینی و شگون و خوشبختی است و در سفره عقد به نشانه آرزوی زندگی شیرین برای عروس و داماد بر سر سفره می‌گذارند. نبات می‌تواند یک شاخه یا به مقدار زیاد باشد که بنا بر دیزاین و تزیینی که برای سفره در نظر گرفته می‌شود، متفاوت است. زوج جوان پس از جاری شدن صیغه عقد کام یکدیگر را با گذاشتن عسل در دهان یکدیگر شیرین می‌کنند و امید است که در زندگی مشترک نیز زوج جوان باعث شادکامی یکدیگر باشند.

سکه و نقل و اسپند:

از بهترین بخش‌ها و تشریفات مجالس و سفره عقد قرار دادن نقل و سکه بر سر این سفره رؤیایی است که با آرزوی داشتن رزق و روزی فراوان و شادکامی برای عروس داماد می‌گذارند. همان گونه که در فرهنگ ما اسپند برای رفع بلا و چشم زخم و به اصطلاح چشم زدگی دود می‌شود، بر سر سفره عقد هم نماد در امان بودن عروس و داماد از چشم بد است.

چیدن سفره عقد به کمک مؤسسات تشریفات مجالس

میوه و شیرینی و تخم مرغ و کله قند:

میوه نشانه خیر و برکت در این سفره و شیرینی نماد خوشبختی زوج جوان بر سر سفره می‌باشد که به شکل‌های بسیار زیبایی تزیین می‌شود. این میوه ها نماد باروری و زایش است و آرزوی داشتن فرزندانی سالم برای عروس و داماد را تداعی می کند. در هنگام جاری شدن صیغه عقد توسط عاقد، دختران و بانوان جوان به سابیدن کله قندی کوچک بر روی سر عروس و داماد می‌پردازند که آرزوی باریدن شادی و سعادت و شیرینی بر زندگی زوج جوان را به همراه دارد.

تشریفات مجالس خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟

مؤسسات تشریفات مجالس خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهند که علاوه بر برگزاری مراسم عروسی، مراسمی مانند تولد، افتتاحیه‌های مهم، همایش‌ها و ... را هم مدیریت و برگزار می‌کنند. از ویژگی‌های مؤسسات تشریفات مجالس این است که در یک تشریفات مجالس تمامی خدمات به آن مراسم ارائه شود و صاحب مجلس تمامی نیازهای خود را فقط با مراجعه به مؤسسه تشریفات مجالس دریافت کند و نیاز به مراجعه به جاهای مختلف و افراد مختلف نداشته باشد و مهم‌ترین نکته در تشریفات مجالس قیمت مناسب در کنار ارائه خدمات به بهترین شکل مناسب و بهترین امکانات خدماتی است و یک برگزار کننده تشریفات مجالس موفق باید همیشه به روز باشد و از ایده‌های جدید و لوازم مدرن و شیک در مجموعه خود بهره مند باشد.

سایر مقالات
معرفی و آشنایی با خدمات مجالس عروسی
جشن عروسی در فرهنگ ایرانی همواره از جایگاه و اهمیت والایی برخوردار بوده است. تمامی اقوام ایرانی، آغاز زندگی مشترک را جشن می گرفتند و به شادی پایکوبی می پرداختند. امروزه به دلیل دغدغه های روزمره در شهر های بزرگ، اجرای این مراسم به مراکز خدمات مجالس عروسی واگذار شده است. در زیر با برخی امکانات که مراکز خدمات مجالس عروسی ارائه می دهند، بیشتر آشنا خواهیم شد.

بیشتر

خصوصیات باغ عروسی مناسب و ایده آل
یکی از تشریفات عروسی و مجالس انتخاب باغ عروسی مناسب و ایده آل برای عروس و دامادها می باشد. به نکات مهمی در زمان انتخاب باغ عروسی باید توجه کرد که در ادامه به صورت خلاصه وار به چند مورد خواهیم پرداخت.

بیشتر

آشنایی با تشریفات مجالس و انواع آن
تشریفات مجالس معمولا به تشریفات و اقداماتی گفته می شود که جهت برگزاری یک مجلس لازم است، تشریفات مجالس موارد گسترده ای را شامل می شود

بیشتر

برگزاری بهترین خدمات تشریفات عروسی لوکس
جشن عروسی بهترین روز زندگی یک فرد است. تشریفات عروسی یکی از مسایلی است که برای بسیاری از زوج ها با ارزش است. همیشه موضوعاتی از قبیل طریقه برگزاری مراسم عروسی، انتخاب باغ عروسی و ... از مسایل نگران کننده بوده است.

بیشتر